Велат зголемувањето на бројот на нови заразени пациенти можело и да се очекува, особено по укинувањето на рестриктивните мерки.

КОВИД 19 НЕ СТИВНУВА: Нови 58 заразени за едно деноноќие!

Во последните 24 часа направени се 661 тестирање, а регистрирани се 52 нови случаи на ковид-19. – Скопје 26 – Куманово 6 –...

Катерина Крстиќ / 29 мај, 2020 11:17

Власта инсистира на избори во првиот можен термин кога ризикот од ширење на заразата ќе биде сведен на минимум.

Вонредната состојба завршува во сабота- датумот за избори неизвесен!

Четиринаесетдневната вонредна состојба завршува в сабота, а партиите се уште се без договор за датум за избори. Владата прави...

Катерина Крстиќ / 28 мај, 2020 11:14

Шведските медиуми изразија загриженост дека жителите на земјата би можеле да бидат ослободени од повторно отворање на своите граници, како во северниот регион, така и во остатокот од Европа.

ШВЕДСКА СЕГА ГО ДОБИ “ШАМАРОТ” ЗА КОНТРОВЕРЗНИТЕ ТАКТИКИ ВО БОРБА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ!

Шведска спроведе стратегија која го збуни целиот свет, а сега може да се видат нејзините резултати. Шведските медиуми изразија...

Катерина Крстиќ / 10:15

Имено, во Македонија на еден милион жители има 967 заразени лица, а Србија 1.284.

Поразителна статистика: Македонија на врвот на табелата за починати и заразени од коронавирус (ФОТО)

Македонија останува на врвот на црните статистики. По број на заразени лица со коронавирус на еден милион жители, Македонија...

Катерина Крстиќ / 27 мај, 2020 11:58

На почетокот се чинеше дека животот зад затворени врати ќе трае многу долго, можеби дури и до крајот на летото, но тогаш ситуацијата одеднаш се смени и мерките полека се олабавуваат. Најстрогите мерки се укинати во Германија, Шпанија, Грција и во други земји. Но, се зголемуваат загриженоста дека светот би можел да биде погоден од друг бран инфекции.

ВТОРИОТ БРАН Е НЕИЗБЕЖЕН: Стручните лица предупредуваат- коронавирусот можеби и никогаш нема да исчезне!

Додека мерките воведени како резултат на вирусот корона полека се намалуваат, Светската здравствена организација предупредува...

Катерина Крстиќ / 23 мај, 2020 20:34

Сорос рече дека ЕУ треба да има кредитен рејтинг на ААА за издавање вакви обврзници, поради што треба да има овластувања за наплата на данок за да ги покрие трошоците на обврзниците.

КОРОНАВИРУСОТ И НАТАМУ И СЕ ЗАКАНУВА НА ЕВРОПА: Сорос нуди решение, милијардерот реши да се вмеша, но дали треба да го послушаат?

Милијардерот и филантроп Џорџ Сорос во петокот истакна дека пандемијата на коронавирус се заканува за опстанок на Европската...

Катерина Крстиќ / 22 мај, 2020 19:36

Скринингот во градинките почна на 13 мај и со него се опфатени околу 2.000 вработени. Целта е изготвување на протоколот за работа на градинките за нивно ставање во функција.

Започна скринингот на вработените во градинките-ОД КОРОНАВИРУС ЗАБОЛЕНИ ДВАЈЦА ВРАБОТЕНИ !

Двајца позитивни на Ковид-19 се откриени досега во скринингот на вработените во градинките. До вчера, според објавената статистика...

Катерина Крстиќ / 9:56

Јужна Африка досега бележи најголем број случаи на континентот - повеќе од 18.000, додека 339 лица починале како резултат на КОВИД-19 од почетокот на епидемијата.

ЦРНА ПРОГНОЗА ЗА ЈУЖНА АФРИКА: До крајот на годината три милиони жители заболени од Ковид-19?

Во Јужна Африка, три милиони луѓе би можеле да бидат заразени со вирусот корона до крајот на годината, додека болеста би можела...

Катерина Крстиќ / 21 мај, 2020 16:34