Од 1.551 операции извршени без маски имало само 55 инфекции. Тоа е стапка на инфекција од 3,5 проценти. Помалку од 4 на секои 100 пациенти. Значи, ние гледаме пораст на инфекциите од 34 проценти во случај на носење маски.

ШОКАНТНИ ДОКАЗИ ОД 1991 ГОДИНА ИСПЛИВАА ВО ЈАВНОСТА: Заштитните маски воопшто не штитат од коронавирусот?

„Никогаш не е докажано дека носењето хируршки маски ги намалува постоперативните инфекции на раните“, пишува д-р. Горан...

Катерина Крстиќ / 24 септември, 2020 17:48

Вело Марковски исто така истакна дека до сега требало да се направи и скрининг на деца.

Д-р Марковски: Високата смртност од ковид-19 е поради грешките во лекувањето

Вчера во изјава за Тв Сител, новиот член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, инфектологот Вело Марковски, истакна дека смртноста...

Катерина Крстиќ / 23 септември, 2020 10:22

Во јуни од страна на Министерството за здравство со цел почнување со работа на градинките беше воведен скрининг кај вработените во градинките, и тогаш немаше ниту еден позитивен случај. 

Две воспитувачки во тетовските градинки заболени од Ковид-19

Денеска директорката на општинската јавна установа детски градинки „Младост“ Рамије Даути истакна дека две воспитувачки...

Катерина Крстиќ / 22 септември, 2020 22:31

Ова денеска на прес-конференција го истакна министерот за здравство Венко Филипче, кој рече дека британската Влада планира дури и воведување нов национален карантин.

Филипче најави нови рестриктивни мерки: Носењето маска на отворено ќе биде задолжително?

Состојбата со коронавирусот кај нас, како и насекаде во Европа и во многу земји во светот се влошува како завршува летото....

Катерина Крстиќ / 16:45

Странските медиуми пренесуваат дека лигњите биле увезени од Русија а еден од пакетите пристигнал во градот преку главниот град на провинцијата Чангчун, пренесува Ројтерс цитирајќи здравствен службеник.

Ковид-19 пронајден на пакувања од лигњи во Кина!

Шокантно соопштение пристигна денеска од здравствените власти во градот Фују, во Кина, кои откриле нов коронавирус. Имено...

Катерина Крстиќ / 21 септември, 2020 18:26

Според инспекторите од ДСЗИ кои во моментот се на терен во струмичката болница, триесет луѓе дошле по телото на починатиот, ја скршиле вратата и со се кревет го извадиле надвор и со комбе го транспортирале.

Триесет луѓе со се кревет го украле телото на починат пациент од Струмичката болница!

Триесет луѓе денеска ја скршиле вратата на инфективното одделение во Струмичката болница и го земале пациентот, кој починал,...

Катерина Крстиќ / 16:15

Европската агенција на научници, истакна дека овој лек може да се користи за лекување на возрасни и адолесценти на кои им е потребна терапија со кислород или респиратор.

ЕФТИН И ЛЕСНО ДОСТАПЕН: Европската комисија го одобри дексаметазон за лекување на коронавирус!

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на дексаметазон за третман на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми...

Катерина Крстиќ / 19 септември, 2020 15:53

Во болницата во Козле хоспитализирани се 3 деца и 3 мајки позитивни на ковид-19, 4 деца и 4 мајки суспектни на вирусот.

БРОЈОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ БЛИЗУ 200, ПОЧИНАТИ 7 ЛИЦА: Филипче вели коронавирусот ќе трае и наредната година!

Во последните 24 часа се направени 1674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на ковид-19. Направените 1674 теста се преку:...

Катерина Крстиќ / 17 септември, 2020 16:50