Во разговор за Инфомакс таа посочи дека познава човек асимтоматски пациент кој што направил  тест на своја рака, на 16 ден откако бил дијагностициран, тој бил се уште позитивен, а епидемиологот го искарал посочувајќи му дека не го земаат во предвид тој тест на своја рака што го правиш.

СВЕДОШТВО НА ЕДНА СКОПЈАНКА: Излегуваат од изолација уште пoзитивни на коронавирус, а мораат да се појават на работа!

Револтирана скопјанка до редакцијата на Инфомакс  го изрази своето незадоволство од македонското здравство и тоа како...

Катерина Крстиќ / 5 септември, 2020 15:18

За тестот за присуство на Ковид-19 во организмот на лидерот на „Форца Италија“, 83-годишниот Берлускони,  бил позитивен, соопшти француската агенција АФП.

Берлускони примен во болница поради компликации од Ковид-19

83 годишниот Силвио Берлускони, поранешниот премиер на Италија поради компликациите од коронавирусот, е примен во болница...

Катерина Крстиќ / 4 септември, 2020 10:10

Тој исто така потенцираше дека се очекуваше во текот на летото да се намали бројот на заболени од Ковид 19 но за жал тоа не се случи.

Венко Филипче: Вакцината за Ковид 19 нема да биде задолжителна!

Во вчерашното гостување во емисијата Само Вистина на Канал 5 телевизија, мнистерот за здравство Венко Филипче зборуваше...

Катерина Крстиќ / 3 септември, 2020 10:45

На 26 август ЦДЦ го ажурираше привремениот број на смртни случаи како резултат на КОВИД-19, а во делот за истовремени болести откри дека само 6 проценти од смртните случаи биле предизвикани од вирусот.Оваа информација ја искористија оние кои сметаат дека вкупната смртност и сериозноста на пандемијата се претерано "напумпани" како обид да се поткопа претседателот во текот на изборната година.

КОЛКУ КОРОНАВИРУСОТ Е НАВИСТИНА СМРТОНОСЕН: Американците објавија податоци за смртноста поврзани директно со вирусот! Нешто не се поклопува!

Како што продолжува пандемијата КОВИД-19, се зголемува и бројот на жртвите, особено во Соединетите Американски Држави, каде...

Катерина Крстиќ / 2 септември, 2020 11:05

Според него земјите кои сериозно се однесуваат кон отворањето на економијата и општеството мора да имаат сериозен однос кон спречување на ширење на коронавирусот и оцени дека тоа не е „невозможна рамнотежа“.

СЗО: Брзото укинување на вонредните мерки е рецепт за катастрофа!

Прераното укинување на мерките за заштита може да доведе до катастрофа, предупреди првиот човек на СЗО, Генералниот директор Тедрос...

Катерина Крстиќ / 1 септември, 2020 9:29

Добиените резултати биле зачудувачки односно покажуваат дека вирусните честички на Ковид-19 се уништуваат во течноста за плакнење на устата.

Течноста за плакнење на уста го намалува ризикот од ширење на Ковид-19!

Според најновото истражување направено од грпуа експерти по молекуларна медицина и вирусологија во Рурскиот универзитет...

Катерина Крстиќ / 31 август, 2020 9:32

Според Марковски чудно е што овој вирус предизвикува некои промени во организмот досега непознати.

Д-р Марковски: Вакцината може да направи големи проблеми кај човек кој го прележал вирусот!

Во интервју за една српска телевизија, истакнатиот македонски инфектолог д-р Вело Марковски истакна дека фармацевтската...

Катерина Крстиќ / 28 август, 2020 11:01

Првиот случај на вирусот корона беше пријавен од страна на здравствените власти во Вухан во декември, а првата смрт поврзана со вирусот се случи во јануари.

ШЕФОТ НА КИНЕСКАТА ДИПЛОМАТИЈА ПРЕСЕЧЕ: Кина е прва земја каде се појави коронавирусот, но не значи дека потекнува од овде!

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји изјави дека Кина е првата земја што го пријавила појавувањето на вирусот...

Катерина Крстиќ / 9:34