али новиот сој на вирусот навистина се шири многу побрзо, дали е поопасен и посмртоносен?

14 ДЕНА Карантин за тие што ќе се вратат од Велика Британија!

Комисијата за заразни болести на чело со Др. Караџоски (инаку познат по своите контрадикторни изјави)  утрово ја разгледувала...

Македонка Димкин / 21 декември, 2020 10:50

Пановски посочи дека се очекува во текот на зимскиот период преносот на вирусот да биде 15-25 пати појак од сега.

Д-р Пановски: Зимските слави ќе донесат експлозија на коронавирусот!

Откако вчера министерот за здравство Венко Филипче истакна дека јануари ќе биде еден од најризичните месеци кога станува...

Катерина Крстиќ / 29 септември, 2020 18:26

Шенол бил заболен од Ковид 19 но бил на домашно лекување, откако драстично му се влошила здравствената состојба 
минатата недела тој бил хоспитализиран. Здравствената состојба му се влошила последните неколку дена поради што бил приклучен на респиратор.

Почина уште еден медиумски работник како последица од коронавирусот!

51 годишниот Шенол Ахмети, е вториот медиумаки работник во земјава кој почина од коронавирус. Имено тој работеше како камерман...

Катерина Крстиќ / 1 јули, 2020 9:07

Во последните 24 часа се направени 1208 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19.

Филипче: Со отворање на границите и аеродромите нема да се зголеми бројот на дијагностицирани пациенти

Во петок се отвораат границите, а мноумина се прашуваат дали со тоа потенцијално ќе се зголеми и бројот на заболени во земјава,...

Катерина Крстиќ / 24 јуни, 2020 17:59

Според информациите до кои дојде порталот, македонските граѓани што се враќаат во државава преку аеродромот во Ниш на македонските безбедносни служби им пријавиле дека уште на самиот аеродром имаат можност за 50 евра да купат фалсификуван негативен ПЦР-тест.

КАКОВ СРАМ: Негативен тест за коронавирус може да купите на влез во земјава- на Табановце чини 65 евра

Македонските превозници што се приморани при влез во Македонија да покажат ПЦР-тест за ковид-19 не постар од 72 часа, предупредуваат...

Катерина Крстиќ / 11:58

Мерките да се почитуваат без исклучок - сите партии да бидат пример со почитување на мерките и да не дозволат кампањата да биде ризик за граѓаните. Од нив се очекува тие да дадат пример како се штити здравјето на граѓаните.

Филипче за политичарите: Од нив се очекува да дадат пример како се штити здравјето на граѓаните!

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на вчерашната прес конферрнција упати апел до сите граѓани, но и до политичките...

Катерина Крстиќ / 23 јуни, 2020 10:08

Тука луѓево плачат за пет шест капки повеќе кислород и те гледаат на начин на кој стануваш ПОЧОВЕК!!
Да да борбата тука е за воздух!
Умирањето тука не е процес!

Доктор од Инфективна: Тука луѓево плачат за пет шест капки повеќе кислород!

Гоце Марков е медицинско лице од внатрешноста на Македонија, а на својот Фејсбук профил тој објави дека на Инфективната клиника...

Катерина Крстиќ / 20 јуни, 2020 9:43

Инаку Телкиу еден од 1914-те пациенти заболени од коронавирус кои се лекуваат дома.

Телкиу за Алсат: Заштитете го семејството, бидете внимателни со коронавирусот!

Во сторија за Алсат Тв,  Исни Телкиу од Дебар, советува дека треба да се биде внимателен со коронавирусот. Инаку Телкиу...

Катерина Крстиќ / 17 јуни, 2020 22:54