Кај лицата над 40 годишна возраст опфатот со една доза изнесува 55%, кај лицата помеѓу 18-39 години опфатот со една доза на вакцина изнесува 31%.

47% од населението над 18 години е вакцинирано со прва доза вакцина

Вакцинацијата се одвива со добро темпо на територијата на целата држава, велат од Министерството за здравство. Заклучно...

Сара Фемина / 28 септември, 2021 9:43

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица

Регистрирани 112 нови случаи, пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени...

Рејхан Бајрами / 27 септември, 2021 18:31

Во однос на скринингот во училиштата министерот истакна дека најверојатно ќе почне за две недели.

Од утре почнува вакцинацијата со трета доза во Македонија

Од утре, граѓаните кои имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести, со потврда ќе можат да...

Рејхан Бајрами / 26 септември, 2021 16:04

Кубанските научници развија три домашни вакцини против Ковид-19 и чекаат да добијат официјална потврда од Светската здравствена организација, објави „Ројтерс“.

Куба почна со извоз на својата вакцина против коронавирус

Куба соопшти дека за првпат ја извезла во Виетнам својата вакцина против коронавирус „Абдала“, која се дава во три дози....

Сара Фемина / 11:54

Направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на КОВИД-19:

20 починати, 392 новозаболени, 339 оздравени

Направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на КОВИД-19: Министерството за здравство информира, согласно податоците...

Рејхан Бајрами / 25 септември, 2021 17:20

Нови препораки има за трета доза на вакцина кај сите граѓани над 60 години, кај сите здравствени работници без оглед на возраста и кај сите со имунокомпромитирана состојба, рече Филипче кој појасни дека третата доза ќе биде од производителот Фајзер, а препорачливо е истата да се прими шест месеци по првите две дози

Филипче: Се препорачува трета доза од вакцината против ковид-19

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес конференција посочи дека се препорачува трета доза од вакцината против...

Сара Фемина / 23 септември, 2021 12:38

Само со вакцинација, како што посочува Филипче, можеме да го сочуваме личното здравје, но и да дадеме придонес за зачувување на колективното.

Пристигнаа 110.612 вакцини на „Фајзер”

Денеска во нашата земја пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек”.  Пристигнатите вакцини, за кои...

Перо Милчин / 22 септември, 2021 17:53