Ова го потврдија и од МВР и објаснија дека министерот телефонски дал наредба да се блокираат сите излези од неговиот кабинет и да се проверат сите камери за да се истражи дали списоците имале човек внатре, кој им помогнал со бегството.

ДЕН ПРЕД ОБЈАВУВАЊЕТО: Списоците со тајни хонорарци во бегство

Нецели 24 часа пред јавноста да ги дознае имињата на тајните хонораци што во минативе 3 години наплатиле околу милион евра...

Перо Милчин / 11 април, 2021 19:15

Корупцијата останува сериозен проблем, постои широко распространета неказнивост за корумпирани владини службеници, вклучително и членови на парламентот и на судството.

Фридом Хаус потврди: Македонија има сериозен проблем со корупцијата

Македонија нема напредок во борбата со корупцијата, нотира Фридом Хаус. Македонија тапка во место, односно ништо не се сменило. Корупцијата...

Мирко Бачиќ / 4 март, 2021 6:23

Вицепремиерот Николовски посочи дека новата 2021-ва ќе биде антикорупциска година, за што ќе се започне со активна и постојана кампања за подигнување на свеста кај граѓаните, за негативните ефекти на корупцијата и за сите механизми кои им стојат на располагање за да се спротивстават.

Николовски: Граѓаните и Владата, конечно се на иста страна во борбата против корупцијата

Заменикот на Претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси,...

Рејхан Бајрами / 12 јануари, 2021 8:40

Фајненшл тајмс пишува дека во Брисел постои зголемена загриженост за толерирањето на корупцијата и за вработувањето на лојални, но неспособни луѓе во администрацијата.

Фајненшл тајмс: Бугарија најпроблематична членка на ЕУ – поради корупцијата и поради Македонија

Фондовите на ЕУ ја зголемија корупцијата во Бугарија. Тие пари особено се користат за директно или преку јавни набавки купување...

Македонка Димкин / 30 ноември, 2020 9:36

Сѐ уште нема никаква иницирана постапка од страна на ОЈО и Антикорупциската комисија за скандалозното носење на ДУП-от за „Шик Јелак”, од кое ќе профитира познатиот бизнисмен од ‘бомбите’, Миодраг Дака Давидовиќ.

Антикорупциска наместо да го амнестира Муслиу нека го испита работењето на Сугаревски

Скандалите кои секојдневно ја следат криминалната коалиција на власт се доказ дека државата и институциите се заробени...

Стојче Бушин / 13 октомври, 2020 16:02

Ако се разгледаат извештаите на оваа невладина организација, речиси и да нема никаква разлика со владината пропанда за шиканирање неистомисленици.

АНТИКОРУПЦИСКА КОМИСИЈА ЦЕЛА ГОДИНА НЕ ПОКРЕНУВА ПОСТАПКА ЗА ЕРОЛД МУСЛИУ

Цела година Антикорупциската комисија одбива да отвори предмет против директорот на Агенцијата за разузнавање – Еролд...

Стојче Бушин / 15 септември, 2020 20:51

Героски рече дека со функцијата вицепремиер за борба против корупцијата СДСМ всушност ги признава своите слабости, и сега дава одговор на она што тој го пишуваше во своите колумни.

Героски: Оваа влада нема да има мир ниту 100 дена!

Во вечерашното гостување во емисијата Само Вистина на Канал 5 телевизија, новинарот и уредник на Плусинфо, Бранко Героски...

Катерина Крстиќ / 31 август, 2020 22:44

Во документираниот случај, на пластичен начин се гледа како министерството предводено од Венко Филипче, го толерирало криминалот.

Денеска во 13 часот на „Лидер“ БОМБА: Документи за мега криминал на власта и фармацевтската мафија

Денеска во 13 часот, Економски Лидер, ќе го објави неколкумесечото истражување за криминалот на една фармацевтска компанија...

Стојче Бушин / 19 јуни, 2020 10:51