Таа изрази надеж дека Косово наскоро ќе се снабди и со хеликоптери, кои на ФСК ќе му послужат и за спасување човечки животи во вонредни ситуации.

Во Косово пристигнаа 55 oклопни возила, донација од САД

Во најголемата косовска касарна, „Адем Јашари” денеска беше одржана свеченост по повод примопредавање на 55 оклопни возила,...

Владо Марин / 30 август, 2021 17:11

Според одлуката донесена на денешната седница на косовската Влада, исто така се скратува работното време на угостителските објекти, кои наместо до 22.30, во нардиниот период ќе можат да работат до 21 часот и 30 минути, и тоа само на терасите и со користење на 70 отсто од капацитетите.

Косово воведе полициски час, влез во земјата со тест или сертификат

По зголемениот пораст на бројот на починати и новозаразени од Коид-19 во последните неколку недели, во Косово од утре стапуваат...

Владо Марин / 28 август, 2021 21:50

Во болницата во Славонски Брод се примени на лекување 44 повредени патници, од кои 15 потешко.

Понеделник ден на жалост во Косово, Османи ја прекина посетата на Јапонија

Косовската претседателка Вјоса Османи го прогласи понеделник, 26 јули, за ден на жалост во државата, во знак на почит за граѓаните...

Владо Марин / 25 јули, 2021 18:35

Поранешниот командант на ОВК во областа Кошаре, Хисен Бериша, вчера изјави дека по Словенија и Австрија, Хрватска нуди кауција за обвинетите во Хаг.

Хрватска нуди кауција за Тачи и другите обвинети во Хаг!?

Хрватската државна службеничка Ермина Љекај Прљаскај изјави дека Хрватска го поддржува Косово и дека е расположена да обезбеди...

Рејхан Бајрами / 4 мај, 2021 6:39

Со 71 глас „За“ и 11 воздржани, Вјоса Османи беше избрана за нова претседателка во Косово со 5-годишен мандат.

Вјоса Османи е избрана за претседател на Косово

Собранието на Косово вчера вечер избра претседател на државата. Со 71 глас „За“ и 11 воздржани, Вјоса Османи беше избрана за...

Рејхан Бајрами / 5 април, 2021 11:56

Курти порача дека веднаш штом ќе ја преземе функцијата ќе ги разгледа документите и ќе утврди каде екс-премиерот Авдулах Хоти го оставал процесот на дијалог.

Избрана косовската влада на чело со премиерот Албин Курти

Албин Курти, лидерот на движењето Самоопределување, беше избран вчера за премиер во Косово, со 67 гласа „за“ и 30 гласа „против“....

Рејхан Бајрами / 23 март, 2021 8:13

Срамно!

ОЛБРАЈТ САКА ДА ГО РАСПАРЧИ БАЛКАНОТ: Со познат албански лобист, ја моли администрацијата на Бајден да изврши притисок врз Србија да го признае Косово!

Поранешниот државен секретар на САД, Медлин Олбрајт, заедно со лобистот Елиот Енгел и американскиот професор Даниел Сервер,...

Мирко Бачиќ / 8 декември, 2020 21:31

Жариште на епидемијата е главниот град Приштина, каде што коронавирусот досега е откриен кај повеќе од 13.200 лица

Коси ковидот и во Косово, 13 мртви за еден ден!

Бројот на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се искачи на вкупно 939 од појавата на болеста, откако минатото...

Македонка Димкин / 24 ноември, 2020 17:02