Досега Приштина разменуваше информации со Европол преку мисијата ЕУЛЕКС, така што овој договор е уште еден прст во окото на Белград од администрацијата во Брисел.

ЕУ ВО ЧЕТВРТОК ПЛАНИРА УЛТИМАТУМ ЗА СРБИЈА: Признавање на Косово и членство во ООН!

Преставниците на администрацијата во Брисел во четврток практично ќе и стават на маса ултиматум на Србија, објави дневниот...

Стојче Бушин / 30 јули, 2020 9:03

Тестовите за влез во Косово, со кои се докажува дека лицето кое влегува во Косово од трите земји не е заболено од Ковид-19 не треба да биде постар од 72 часа од времето на пријавување на граница.

Граѓаните на Македонија за влез во Косово со задолжителен негативен тест за КОВИД-19!

Денеска на видео-конференциска седница на Владата на Косово беше одлучено, да се воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР...

Катерина Крстиќ / 13 јули, 2020 16:50

Нема информации дали на средбата ќе присуствуваат претседателите Александар Вучиќ и Хашим Тачи или премиерите Абдулах Хоти и Ана Брнабиќ.

Трамп ќе го решава проблемот меѓу Србија и Косово?

Американскиот претседател Доналд Трамп на 27 ми јуни во Белата Куќа ќе оствари средба сп лодерите на Србија и Косово, а веќе...

Катерина Крстиќ / 15 јуни, 2020 22:54

- Тајно одењето во просторијата за прислушување и исклучување на безбедносните камери е сериозно кривично дело и тие мора да се соочат со правдата - рече Тачи.

ХАЧИМ ТАЧИ НЕМИЛОСРДЕН: Албин Курти е НАРКО-ДИЛЕР, местото му е во ЗАТВОР!

Косовскиот претседател Хашим Тачи го обвини „техничкиот премиер“ Албин Курти дека е дилер на дрога и дека местото му е во...

Рејхан Бајрами / 30 мај, 2020 11:42

Тачи оцени дека Косово никогаш немало послаб премиер во својата историја од Албин Курти.

ХАШИМ ТАЧИ: Косово никогаш немало послаб премиер во својата историја од Албин Курти!

Дури и ако ме замолат да си дадам оставка, тоа не е крај на светот – рече Тачи на приштинската телевизија Дукаѓин и додаде...

Рејхан Бајрами / 29 мај, 2020 14:35

Таа на Фејсбук изјави дека албанските вооружени сили биле ангажирани за време на пандемијата.

АЛБАНСКИ ВОЈНИЦИ ЗА ПРВ ПАТ НА КОСОВО: Единицата за посебни операции ќе служи во рамките на КФОР!

Албанската министерка за одбрана, Олта Џжака, денеска објави дека албанските воени трупи ќе се вратат во меѓународните воени...

Рејхан Бајрами / 22 мај, 2020 21:55

Во Брисел, потенцираат дека главната задача на новиот специјален претставник на ЕУ ќе биде продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина.

ХАРАДИНАЈ УДРИ ЖЕСТОКО ПО ЕУ: Албанците не можат да го сокријат бесот поради вашата одлука!

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај оцени дека Европската унија го забавува процесот назначувајќи го Мирослав...

Рејхан Бајрами / 5 април, 2020 18:44

Американскиот Стејт департмент издаде заедничка изјава во четвртокот од Гренел, американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет и специјалниот претставник за Западен Балкан, Метју Палмер, за Косово.

ПОСТОЈАТ ТАЈНИ ПЛАНОВИ ЗА КОСОВО: Американски експерт потврди дека МАПИ се веќе нацртани!

Американскиот експерт за Балкан, Даниел Сервер, рече дека косовскиот претседател Хашим Тачи треба да биде запрашан за неговата...

Рејхан Бајрами / 28 март, 2020 19:22