Заменик претседателот на собранието Арберија Нагавци, неколку пати ги предупредуваше пратениците да седнат за да продолжи седницата.

МЕЃУСЕБНА ТЕПАЧКА НА ПРАТЕНИЦИТЕ ВО КОСОВО: Прекината седницата, летаа боксови(ВИДЕО)

Неколку членови на парламентот во Косово денеска физички се пресметаа за време на седницата на која се дискутираше за исчезнатите...

Рејхан Бајрами / 19 ноември, 2020 16:47

Одбраната вчера објави дека ќе побара да им се укине притворот и можност одбраната да ги изнесе своите против-аргументи до судот за нивно привремено ослободување.

Обезбедени 103 сведоци против Тачи и групата од ОВК

Специјализираното обвинителство на Косово со седиште во Хаг го извести судот дека има неколку изјави на 103 сведоци против...

Рејхан Бајрами / 7:11

Адвокатот Томислав Вишњиќ, кој се занимаваше со злосторства извршени на Косово и Метохија во Хашкиот трибунал, за Курир изјави дека постојат вистински причини за загриженост за безбедноста на сведоците.

ТАЧИ И КРИМИНАЛНИОТ ТИМ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЛИКВИДАЦИЈА НА СВЕДОЦИ? Заплашувањето веќе започна!

Јачината на обвинението против Хашим Тачи, Кадри Весеjлји и другите најмоќни и најсурови личности на терористичката Ослободителна...

Рејхан Бајрами / 15 ноември, 2020 16:36

Билбордот беше поставен покрај патот во населбата во близина на Грачаница.

ЖЕСТОКА ПРОВОКАЦИЈА НА АЛБАНЦИТЕ: Во близина на Грачаница поствен билборд УЧК!

Билбордот беше поставен покрај патот во населба во близина на Грачаница, што жителите го доживуваат како отворена провокација...

Мирко Бачиќ / 16:23

Во соопштението се напоменува дека судија на претходна постапка на Специјалниот совет за Косово на 26 октомври го потврдило обвинението против нив четворица.

УБИСТВА И МАЧЕЊА: Хашим Тачи, Весели, Сељими и Красниќи синоќа се однесени во притвор во Хашкиот суд

Специјалното обвинителство на Косово синоќа соопшти дека во средата и вчера се уапсени Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Сељими...

Рејхан Бајрами / 6 ноември, 2020 7:27

Тачи пристигна во седиштето на ЕУЛЕКС со приватен автомобил. Претходно денес, тој поднесе оставка од функцијата претседател откако Специјалниот суд во Хаг го потврди обвинението против него.

Хашим Тачи поднесе оставка по обвинението за воени злосторства и се предаде на Еулекс

Косовскиот претседател Хашим Тачи, по оставката, самиот отиде во седиштето на ЕУЛЕКС. Во просториите на мисијaта се наоѓа...

Рејхан Бајрами / 5 ноември, 2020 14:36

Хоти на средби со Ахмети и со Џафери: Македонските компромиси со Грција и со Бугарија да бидат референтна точка за дијалогот Белград – Приштина

Ахмети, Компромисите на Македонија требало да бидат бенчмарк, ајде мајката?

Косовскиот премиер упатил честитки за значајните промени, исклучителните реформи и напредокот што го постигна Македонија Покрај...

Македонка Димкин / 23 октомври, 2020 23:13

Мора да се донесат соодветните одлуки за да можеме, кога ќе влезат оперативите, да го работат патот, така што верувам дека со брза динамика ќе го завршуваме и ова патно решение“, рече Заев.

Заев: Од Скопје до Приштина за 45 минути, автопатот ќе биде готов за 2,5 години

Автопатот Скопје-Приштина ќе почне да се гради во првото тромесечје од 2021 и верувам дека за 2,5 години ќе биде готов, рече денес...

Рејхан Бајрами / 16:25