емјава располага со два хеликоптери во моментов, кои што можат да гасат наутро и пред вечер поради високите температури, вели директорот на ЦУК Стојанче Ангелов, кој кажа дека од Србија попладнево стигнуваат хеликоптери на помош. Но сепак земјената борба останува главна против огнот.

Ангелов: Нема потреба од прогласување на кризна состојба

Пожарникарите и армијата ја продолжуваат битката на неколку фронта против пожарите кои што беснеат ширум земјава, но во...

Владо Марин / 3 август, 2021 16:21

Деветмина жители на Кочани вчера побараа помош оти вдишале чад од пожарот. Министерството за здравство соопшти дека се чувствуваат добро и сите се пуштени на домашно лекување.

Ангелов: Не размислувам за оставка, јас треба да бидам награден оти го спасив Кочани

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов не размислува да поднесе оставка по вчерашниот пожар кој...

Владо Марин / 13:11

Премиерот Зоран Заев и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски предвреме ја напуштија свеченоста за Илинден во Крушево и се упатија кон Кочани, градот што доцна попладнево го зафати пожарот што му се закануваше речиси цел ден.

Владата апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја

Владата на Република Македонија апелира до сите граѓани да не се движат низ шумските подрачја во земјата заради заштита...

Владо Марин / 2:20

Пронајдените предмети биле одземени и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Контролирани 18 пазари, на Бит Пазар пронајдени и одземени над 1000 парчиња пиротехника

На 20.12.2020 во периодот од 10.00 до 16.00 часот, на подрачјето на СВР Скопје, беше спроведeна акцискa контрола, со цел спречување на...

Рејхан Бајрами / 22 декември, 2020 9:38

Богата, просперитетна, европска Македонија, којашто нуди можност за секој еден граѓанин, којашто е дом за секого без разлика на неговата етничка припадност, честита Македонија полна со домаќини, среќни и весели луѓе, потенцираше Мицкоски!

МИЦКОСКИ: Ни треба богата, просперитетна, европска Македонија, којашто нуди можност за секој еден граѓанин, којашто е дом за секого без разлика на неговата етничка припадност

На 15 јули потребно е масовно да излеземе, обединети, сложни да го заокружиме редниот број 14, да го заокружиме името на Игор...

Рејхан Бајрами / 28 јуни, 2020 9:44

Пример за несовесно обавување на општествено значајна позиција и злоупотреба на службена должност.

СКАНДАЛ ВО КОЧАНСКО УЧИЛИШТЕ: Директорот поставувал камери и снимал малолетни деца

Гоце Савевски е сопственик на фирма за вградување и инсталирање на камери. Во исто време додека се занимава со својот бизнис,...

Магдалена Стојмановиќ / 27 февруари, 2020 11:38

Во Трговскиот центар во Кочани денеска околу пладне се самозапали маж на 40-годишна возраст.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Маж се самозапали во центарот на Кочан

На социјалните мрежи осамна вознемирувачкото видео од мажот кој се самозапали во Кочани. Во Трговскиот центар во Кочани...

Весна Петровска / 22 јануари, 2020 13:53

Во Трговскиот центар во Кочани денеска околу пладне се самозапали маж на 40-годишна возраст.

ГОРЕШЕ МАЖ ВО КОЧАНИ – ХОРОР ГЛЕТКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ГРАДОТ

Ужасна глетка во Кочани, случајните минувачи во шок, гореше маж во Кочани. Во Трговскиот центар во Кочани денеска околу пладне...

Весна Петровска / 12:59