Нова демократија е задоволна, бидејќи е постигнат најдобар можен договор без да има цена, СИРИЗА затоа што гласаше за договор од историско значење, jави дописничката на МИА од Атина.

Коѕијас: Сите се задоволни од преспанскиот договор

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во интервјуто за грчкиот весник „Та неа“ вели дека сите...

Катерина Крстиќ / 13 октомври, 2019 15:58

Викиликс ја тресе фотелјата на грчките политичари, но и премиерот Заев, само Груевски е дециден дека имал свои принципи и не прифатил промена на името, Македонија

Груевски: Ако се согласев на се што бараа Грците сега ќе беше друга песна

Од грчко на македонско тло се префрла дебата меѓу политичките противници на тема – решение за името во тајните документи...

Мирко Бачиќ / 5 септември, 2018 7:03

Заев бара поддршка за Референдум а во Грција Договорот сеуште е само тема за дебата

Заев ратификува – Ципрас си организира панел дискусии

Додека Заев го одобри и со кршење на Деловникот за работа на Собранието на Македонија го ратификува Договорот со Грција кој...

Мирко Бачиќ / 19 јули, 2018 11:18

Министерот за надворешни работи Грција го објанува договорот помеѓу Македонија и Грција

„Со Договорот забранета е дискусија за македонско малцинство во Грција„

На официјалниот Јутјуб канал на Министерството за надворешни работи на Грција објавено е интервјуто на шефот на грчката...

admin@magazin / 23 јуни, 2018 12:08

Заев се нарече Македонец врз основа на географската позиција каде што се роди и порасна

Коѕијас: Заев е Македонец само по географската позиција

Коѕијас коментираше дека Заев се самоидентификувал според географската област, одговарајќи на прашањата на новинарите...

admin@magazin / 18 јуни, 2018 16:45