Од Врховен за МИА велат дека откако ќе пристигне кај нив, решението ќе биде испратено за мислење до Јавното обвинителство. Соред законската процедура, откако ќе го изготви мислењето Обвинителството го враќа предметот во Врховен суд каде за него ќе одлучува совет од пет судии во рок кој е определен од Кривичниот суд.

Одбиено барањето на Србија за екстрадиција на Морина, Врховен вели се уште нема пристигнато решение на Кривичниот суд

Барањето за екстрадиција на поранешниот член на ОВК, Морина наиде на спротиставени пораки од Косово и од Србија, а и домашни...

Валерија Петрова / 8 август, 2019 13:06

Кривичниот суд на 15-ти овој месец го прифати предлогот на ОЈО за организиран криминал и корупција и им определи 30 дневен притвор на двајцата осомничени.

БОКИ 13 И ЗОКИ КИЧЕЕЦ ОСТАНУВААТ ЗАД РЕШЕТКИ: Кривичен ја одби жалбата за укинување на притвор!

Денес Кривичниот совет при Основниот кривичен суд – Скопје ги одби жалбите за притвор на Бојан Јовановски и Зоран Милески...

Рејхан Бајрами / 17 јули, 2019 17:43

Бесир Беља и Скендер Демири, се осудени за кривично дело убиство кое го извршија на 29 јуни 2018 година кога смртно го повредија дваесетгодишниот Никола Саздовски.

38 години затвор за убијците на Саздо- еден се уште на слобода

Денеска Кривичниот суд во Скопје им изрече затворска казна од 19 години на убијците на Никола Саздовски- Саздо. Бесир Беља...

Катерина Крстиќ / 23 април, 2019 11:37

Основниот суд 1 во Скопје станува синоним за инциденти. Заканите, навредите и уцените кон вработените, на неистомислениците со ,,тајфата” на Џолев преминуваат во пракса.

СКАНДАЛ: Горан Стаменкоски советник на премиерот со закана кон вработена во судот!

Продолжува агонијата во Кривичен. Наместо да делат правда, тие се пример за неправда во земјава. Горан Стаменкоски советник...

Едмонд Бекири / 11 април, 2019 18:03

Изгледа дека во Основниот суд Скопје 1 политичките директиви се посилни од законските норми и Деловникот на самиот суд.

СКАНДАЛ во Кривичен суд: Злоупотреби со судските предмети и смена на непослушни службеници!?

Судски службеник укажува на злоупотреби на системот за распределба на судски предмети (АКМИС) во Основниот суд Скопје 1, каде...

Данаил Михајловски / 19 март, 2019 22:39

Сведокот кој ги предал прислушкуваните разговори на Зоран Верушевски потврди дека таргет биле и сопругата Александра и братот на Мијалков, Влатко, но не знае по чија наредба

УБК ги следела телeфоните и на сопругата и братот на Мијалков

На денешното рочиште за предметот за масовното прислушување, „Таргет Тврдина”, продолжи да сведочи  поранешниот вработениот...

Мартин Попоски / 13 декември, 2018 11:25