На минатото рочиште во средата, сведочеше адвокатот Сашко Бошков. Сведокот рече дека во ноември лани му се јавил кошаркарот Владо Илиевски и му кажал дека Боки 13 сакал да се сретне со нив во 1ТВ. Тогаш Боки 13 го прашал дали е близок со Зоран Митровски од винаријата “Еземит” и му кажал дека имал предмети во СЈО.

Продолжува судењето за „Рекет“-нови сведоци во Кривичниот суд

Денеска со сослушување на нови сведоци во Кривичниот суд ќе продолжи судскиот процес за случајот „Рекет“ . ФОТО/ МИА Продолжува...

Катерина Крстиќ / 27 декември, 2019 9:09

Според истрагата, тие се обвинети за перење пари за што го користеле Меѓународниот сојуз формиран од Бојан Јовановски. Осомничени се дека измамиле двајца бизнисмени од кои со ветување дека ќе градат старски домови, успеале да наплатат околу 1 милион евра.

Боки 13 и неговиот татко на распит во обвинителство

Бојан Јовановски и неговиот татко денеска ќе одговараат нa прашања од обвинителката Вилма Русковска за измамите правени...

Валерија Петрова / 20 декември, 2019 9:39

Во моментов актерката С.С., е однесена пред Основниот кривчен суд во Скопје, каде чека да биде изведена пред судија на претходна постапка, по барање за одредување мерка притовр од Јавното обвинителство.

Македонска актерка одведена во Кривичен, учествувала во шверц на кокаин

„ЈанакиЗнае“ ексклузивно дознава од неофицијални извори кои потекнуваат од судот, дека познатата македонска актерка, С.С.,...

Валерија Петрова / 19 декември, 2019 16:17

Таа пред судиите го кажа своето сведоштво и вели дек Стефанова ја покажувала моќта пред бранителите.

Камчева во судот: Стефанова ја покажуваше својата МОЌ на обвнителите – „Ништо не ми можеш“

И денеска во Кривичниот суд во Скопје, продолжи судењето за случајот „Рекет“ меѓу сведоците беше и сопругата на бизнисменот...

Валерија Петрова / 10 декември, 2019 11:22

„Одлучив дека морам да пријавам некаде. Се обратив кај премиерот, го информирав. На првата средба му објаснив се. Човекот беше запрепастен, не му се веруваше. Имавме втора средба кај што морав да му покажам дел од работите. Ги виде, немаше зборови, и ми рече: „Остави два дена, затоа што не ми се верува просто“. Ми се јави и ме замоли, се што имам, се што знам, да однесам кај обвинителката Рускоска. Јас истото тоа го сторив. Сите работи ги доставив до обвинителството, за да пробаат од тие докази да може да се пробаат да го сопрат она што се случува“, рече Камчев.

ИНТЕРЕСНА АТМОСФЕРАТА ВО СУДНИЦАТА: Боки до Камчев: Што имаше друго во чантата освен непостоечки 1 милион евра

Орце Камчев при сведочење за аферата „Рекет“ објаснува како реагирал премиерот Зоран Заев во миговите кога му ги презентирал...

Валерија Петрова / 6 декември, 2019 13:54

Од домашен притвор на судењето треба да бидат донесени обвинети Катица Јанева и Зоран Милевски – Кичеец, додека првообвинетиот Бојан Јовановски од КПУ Затвор-Скопје каде што издржува мерка притвор.

ПОЧНУВА СУДЕЊЕТО ЗА РЕКЕТ: Боки, Зоки и Катица денеска пред обвинителната клупа во Кривичниот суд

На обвинителна клупа во кривичмниот суд денеска ќе седнат осомничените за најголемиот криминален случај наречен „Рекет“....

Валерија Петрова / 3 декември, 2019 8:36

-Мислам дека се уште не е закажано рочиште за Рекет, бидејќи еден од бранителите подолго време не примаше покана, додаде Џолев.

„Рекет“ даден на оценка, се чека закажување рочиште

– Случајот „Рекет“ е даден на оценување, се чекаат да истечат роковите за да се закаже рочиште за оценка на обвинителниот...

Валерија Петрова / 1 ноември, 2019 16:33

Од Врховен за МИА велат дека откако ќе пристигне кај нив, решението ќе биде испратено за мислење до Јавното обвинителство. Соред законската процедура, откако ќе го изготви мислењето Обвинителството го враќа предметот во Врховен суд каде за него ќе одлучува совет од пет судии во рок кој е определен од Кривичниот суд.

Одбиено барањето на Србија за екстрадиција на Морина, Врховен вели се уште нема пристигнато решение на Кривичниот суд

Барањето за екстрадиција на поранешниот член на ОВК, Морина наиде на спротиставени пораки од Косово и од Србија, а и домашни...

Валерија Петрова / 8 август, 2019 13:06