По ова се огласи и новинарот Бранко Тричковски против кој е поднесена кривичната пријава. Имено тој вели дека во јавноста е познат како сејач на говор на омраза.

Кривична пријава за новинарот Бранко Тричковски- упатил закани кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ!

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР до Oсновното јавно обвинителство–Скопје поднесе кривична...

Катерина Крстиќ / 20 април, 2020 19:56

Денеска техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев извести дека ексдиректорката се вратила од Италија на 29 февруари. Коронавирусот и беше потврден на осми март, а во меѓувреме таа одела на работа и присуствувала на симпозиум на кој имало повеќе од 100 здравствени работници. Поради контактот со ексдиректорката блиска до СДСМ, во изолација се околу 200 лица.

Кривична за екс директорката на Клиниката за дерматологија Нина Цаца Биљановска

Кривична пријава против поранешната директорка на Клиниката за дерматологија Нина Цаца Билјановска поднесе МВР, која спротивно...

Катерина Крстиќ / 19 март, 2020 16:49

Македонија е на дното на граѓанските слободи

Митовски од Инфомакс: Македонија е на дното на граѓанските слободи

Во Македонија одамна е извршен атентат врз демократијата. Уште во 2015-та кога започна објавувањето на нелегално прислушкуваните...

Узунов Бобан / 25 септември, 2019 9:06

Канческа како за ретко кој функционер доби ослободување од кривично гонење

Елизабета Канческа си наплати за Северна, отфрлена кривичната пријава за злоупотреба на службената должност ?

Обвинителството ја отфрли кривичната пријава против поранешната министерка зa култура, Елизабета Канчевска – Милевска,...

Узунов Бобан / 3 јули, 2019 16:06

Пратеникот Мухамед Зекири го повика Обвинителството да отвори истрага

ОЈО ја доби кривичната на Хелсиншки – ќе одговара ли Реисот за говор на омраза!?

Во Јавното обвинителство пристигнала документацијата од МВР во случајот со Реисот Сулејман Реџепи против кого Хелсиншкиот...

admin@magazin / 12 април, 2019 13:43

Бележиме и нижеме незаконитости, и лажни правосудни реформи

Панчевски со кривична за претседателката на Антикорупциска

Судијата Владимир Панчевски поднесе кривична против претседателката на Антикорупциска Билјана Ивановска и членот Софка...

admin@magazin / 5 април, 2019 12:52

Во врска со покачувањата на платите на членовите на Судскиот совет

Претседателот на судски совет Караџовски повикан на распит во Обвинителство

Зоран Караџовски, претседателот на Судскиот совет денес беше повикан и денес се појави на распит во Основното јавно обвинителство...

Узунов Бобан / 21 март, 2019 10:59