Од самиот почеток на кризата, Владата носи сеопфатни мерки во консултација со сите засегнати страни, како и со меѓународните финансиски институции, сѐ со цел задржување на ликвидноста на компаниите и на работните места за граѓаните.

Шестиот пакет економски мерки опфаќа 7 мерки со кои се таргетирани најпогодените сектори од ковид-кризата

Шестиот пакет економски мерки опфаќа 7 мерки со кои се таргетирани најпогодените сектори од ковид-кризата, во вредност од...

Сара Фемина / 20 април, 2021 21:58

Податоците од Министерството за здравство покажуваат дека од 850 легла во одделенијата за интензивна нега наменети за пациенти со корона, 843 се моментално зафатени.

Колапс во Португалија- Уште 7 слободни кревети на интензивна нега: Пациентите се транспортираат на островите

Португалското Министерство за здравство предупреди дека уште седум кревети за пациенти се оставени слободни во единиците...

Перо Милчин / 30 јануари, 2021 22:43

Спан, кој е под политички притисок поради бавниот почеток на кампањата за вакцинација во Германија, денес на Твитер напиша дека канцеларката Ангела Меркел и 16 сојузни гувернери треба да одржат посебен состанок за стратегијата за вакцинација.

ГЕРМАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВЈЕ НЕ Е ОПТИМИСТ: Јенс Спан- не чекаат 10 тешки недели за да набавиме вакцина

Германскиот министер за здравство Јенс Спан денес изјави дека земјата се соочува со “тешки недели“ поврзани со тешкотиите...

Перо Милчин / 28 јануари, 2021 16:37

Урбаниот развој е виновен за сушењето на брани во градот со 17 милиони жители и многу други метрополи во Турција, објави „Дејли меил“.

ИСТАНБУЛ МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ ВОДА ЗА 45 ДЕНА: Најлоша суша во последните 15 години

Истанбул се подготвува да остане без вода за 45 дена откако Турција падна во најсувиот период во претходната деценија. Урбаниот...

Мирко Бачиќ / 13 јануари, 2021 21:28

Посочи дека работничката, која одобрила да се објави информацијата е со цел да се охрабрат работниците, доколку се повредени нивните работнички права и да бидат одлучни и упорни во нивното остварување.

РАБОТНИЧКА ОД КУМАНОВО ЈА ДОБИ ПРВАТА КРИВИЧНА ПРЕСУДА ЗА КРШЕЊЕ ПРАВА ВО КОРОНА-КРИЗА

Работничка од приватен сектор во Куманово ја доби првата кривична пресуда за кршење на работнички права за време на корона-кризата,...

Перо Милчин / 23 декември, 2020 6:25

Лекарите кои главно доброволно реагираа на повикот за работа со најтешко болните од коронавирус, наместо наградата што ја добија нивните колеги ширум ЕУ, се казнети со значително намалување на платата, велат во Комората.

ХРВАТСКИ ДОКТОРИ БЕСНИ: Добија помали плати иако работат на првата линија во борбата против корона

Хрватската лекарска комора (ХЛК) денес објави дека некои од лекарите кои работат со пациенти со ковид-19 деновиве добиле пониски...

Рејхан Бајрами / 5 декември, 2020 20:37

Односите меѓу Турција и Франција се влошија во последните месеци, најпрво поради несогласувањата околу политиката кон Сирија, а потоа и објавувањето на карикатури на пророкот Мухамед, а потоа и на низата изјави што следуваа, пренесе Ројтерс.

ЕРДОГАН УДРИ ЖЕСТОКО: Се надевам дека Франција наскоро ќе се ослободи од Макрон- Тој е нејзиниот товар!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера пред новинарите во Истанбул изјави дека се надева дека Франција наскоро ќе...

Рејхан Бајрами / 14:43

Станува збор за набавка на 100 респиратори во вредност од околу 10,5 милиони км, како и заштитна опрема во вредност од 2,9 милиони км, објавија сараевските медиуми.

АФЕРА РЕСПИРАТОРИ: Обвинение поднесено против премиерот на Федерацијата БиХ, Солак, Хоџиќ и Миличевиќ!

По повеќемесечна истрага, Обвинителството на Босна и Херцеговина денеска покрена обвинение поради аферата „Респиратори“...

Мирко Бачиќ / 4 декември, 2020 21:53