Првиот од серијата „ЕПК разговори” е со Нови Сад 2022, а наскоро ќе следат и разговорите со Риека 2020 и Темишвар 2023.

Скопје 2028 – Кандидат за Европска престолнина на културата

Скопје 2028 – Кандидат за Европска престолнина на културата започнува со серија на видео-разговори со претставници на тековни...

Сара Фемина / 9 февруари, 2021 13:31

На повикот можат да се пријават автори, куратори, уметнички групи/колективи, уметнички и културни организации и институции.

МКЦ ПОВИК: ЛИКОВНА ПРОГРАМА 2021

МКЦ распиша ПОВИК за уметници што сакат да партиципираат со проекти од областа на визуелните и применетите уметности, како...

Сара Фемина / 5 февруари, 2021 11:53

Претставата „Илузии", пак, ќе се прикаже во 21 часот онлајн. „Илузии", инспирирана од истоимената драма на Иван Вирипаев, во режија на Нела Витошевиќ е експериментална, виртуелна претстава, која е приказ и обележје на пандемиското време.

„Три сестри и Наташа П.” и „Илузии” на репертоарот на МОТ

На денешната програма на 45. издание на Млад отворен театар МОТ се претставите „Три сестри и Наташа П.” и „Илузии”, соопшти...

Сара Фемина / 29 ноември, 2020 15:50

Проектот има за цел да ја потенцира важноста на концертните сали и музичките културни центри како главни промотери за развој на млади таленти во Европа, кои претставуваат не само т.н. „инкубатори“ за бендови, туку играат и витална улога во развојот на здравиот урбан еко-систем.

МКЦ стана дел од големиот европски проект – SCENERGIES

МКЦ во 2020 година стана дел од уште еден голем европски проект, SCENERGIES, кој се базира на градење одржливи стратегии за креативни...

Сара Фемина / 19 ноември, 2020 19:21

Патувачкото кино на „МакеДокс“ годинава ќе одржи проекции само во скопскиот регион, со почеток од 19 часот и почитување на Протоколот за организација на настани.

ПАТУВАЧКОТО КИНО НА МАКЕДОКС ОВАА ГОДИНА ВО СКОПСКO

ПАТУВАЧКОТО КИНО НА МАКЕДОКС ОВАА ГОДИНА ВО СКОПСКO! Патувачкото кино на „МакеДокс“ годинава ќе одржи проекции само во скопскиот...

Стојче Бушин / 8 октомври, 2020 13:18

Во рамки на настанот ќе се одржи концерт на Хана Корнети, а ќе биде претставен и муралот „Патување“ на ликовниот уметник Сали Ертунч изработен на фасадата на КСП „Центар-Јадро“.

ОТВОРАЊЕ НА КУЛТУРНО-СОЦИЈАЛНИОТ ПРОСТОР „ЦЕНТАР-ЈАДРО“

ОТВОРАЊЕ НА КУЛТУРНО-СОЦИЈАЛНИОТ ПРОСТОР „ЦЕНТАР-ЈАДРО“! На иницијатива на Јадро – Асоцијација на независната културна...

Стојче Бушин / 7 октомври, 2020 10:41

Фестивалот CINEDAYS не само што успешно ја пребродува короната, туку тоа го прави и на најдобриот можен начин, реоткривајќи ги културните простори во Скопје.

ШИЛЕГОВ ГО ПОВИКА ПЕНДАРОВСКИ ЗАЕДНО ДА ГО УРЕДАТ ЦЕЛИОТ ПОКРИВ НА ГТЦ

На затворањето на меѓународниот фестивал на европски филм – CINEDAYS што вчеравечер се одржа на зелениот покрив на Градскиот...

Стојче Бушин / 25 септември, 2020 19:02

Целта на конференцијата е да ја поттикне актуелноста на современата улога и значење на културниот туризам како една од функционалните мобилни форми за афирмација, заштита и промоција на културното наследство во Скопје и Скопско!

НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА „КУЛТУРНИОТ ТУРИЗАМ ВО АФИРМАЦИЈА НА МАКЕДОНСКОТО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО ВО СКОПЈЕ И СКОПСКО“

Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, вчера на /16.09.2020 година/, се обрати на отворањето на конференцијата...

Стојче Бушин / 17 септември, 2020 8:12