Кога прашав кога последен пат овој пат е чепнат ми рекоа од времето на Тито, значи 50 години никој овие патишта не ги погледнал.

СУГАРЕСКИ ВО АКЦИЈА: Се реконструира магистралата Куманово – Свети Николе!

На вкупно 500 километри патна мрежа во државата се работи во овој момент, од кои над 120 километри само околу Куманово, рече денеска...

Рејхан Бајрами / 14 август, 2019 16:52

На отворањето најавено е присуство на премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Венко Филипче, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски.

ПОКВАЛИТЕНТО ЗДРАВСТВО: Куманово добива нов Ургентен центар за подобри услови за пациентите

Нов Ургентен Центар во Куманово, официјално денеска пуштен со работа. Во рамки на Општата болница во Куманово денеска ќе...

Валерија Петрова / 30 јули, 2019 9:36

Како што најаваи МЖ Транспорт, железничкиот сообраќај на релација Скопје – Куманово (Табановци) и во обратен правец ќе биде во прекин во следните неколку денови, поради излизгувањето на вагони од товарен воз на излезната свртница во кумановската железничка станица, што се случи изутрината околу два часот.

СТРАШЕН ИНЦИДЕНТ КАЈ КУМАНОВО: Излетаа вагони на товарен воз

Вагони излетаа на пругата кај Куманово, полицијата го истажува инцидентот за среќа никој од патниците не е повреден, сообраќјот...

Валерија Петрова / 2 јули, 2019 10:57

 Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против С.С.(32), Ф.С.(58) и С.С.(33) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „изработка и употреба на лажна платежна картичка“.

ЦЕЛО БОГАТСТВО СТЕКНАЛЕ СО ЛАЖНИ КАРТИЧКИ – македонската полиција ги уапси криминалците

Македонската полиција успеа да им влезе во трага на тројца кумановци кои успеале да се збогатат на нелегален начин со фалсификување...

Валерија Петрова / 29 јуни, 2019 12:26

Поројниот дожд што попладнево го зафати Куманово предизвика проблеми во повеќе населби во градот. Според првичните информации од Регионалниот центар за управување со кризи, поплавени се куќи во населбата „Перо Чичо“ и во селото Доброшане, како и подрумски простории, гаражи и дворови зад гимназијата и на дел од булеварите.

Куманово под вода – поплавени куќи подрумски простории, гаражи и булевари

Најавуваното време денеска ја зафати речсии цела Македонија. Во Куманово ситуацијата е најалрмантна. Поројниот дожд што...

Валерија Петрова / 17 јуни, 2019 18:21

Утре во Куманово ќе се гласа на 167 избирачки места, а гласачкиот материјал веќе е соодветно обезбеден на избирачките места.

Гласање во Куманово: 134 болни и изнемоштени лица денека ќе го остварат правото на глас!

Денеска вкупно 134 болни и изнемоштени лица ќе го остварат правото на глас во вториот круг од претседателските избори. Потпретседателот...

Рејхан Бајрами / 4 мај, 2019 12:36

Премиерот рече дека државната администрација 11 години била преполнета од ВМРО ДПМНЕ и не им фалело влакна во главата а сега почнале да се прават притисоци исто како од режимот.

ЗАЕВ: “Кога ќе не искритикуваат знаеме да се повлечеме и да прифатиме критика„

Премиерот Зоран Заев вчера вечер на изборна трибина во Куманово, рече дека воделе политики со кои се воделе од тоа никој да...

Сара Фемина / 1 мај, 2019 8:59

Градоначалникот Максим Димитриевски рече ова е само едно признание во пресрет на петвековниот јубилеј од постоењето на градот.

Најзагаден град Скопје, а Куманово за град на културата за 2019 година, ке бараат пари за прослава

Министерството за култура го прогласи Куманово за град на културата за 2019 година. Освен тоа Куманово оваа година беше прогласен...

Сара Фемина / 9 март, 2019 9:01