Денес се навршуваат пет години од кобниот 9 мај 2015 година и антитерористичката акција која започна рано утрината во 04.30 часот во саботата на 9 мај и траеше непрекинато 28 часа, сè до 10 часот во неделата на 10 мај.

ПОМЕН ЗА ВЕЧЕН СПОМЕН ЗА ЗАГИНАТИТЕ ПРИПАДНИЦИ НА МВР ВО “ДИВО НАСЕЉЕ“

ПОМЕН ЗА ВЕЧЕН СПОМЕН ЗА ЗАГИНАТИТЕ ПРИПАДНИЦИ НА МВР ВО “ДИВО НАСЕЉЕ“ Денес е Ден на победата над фашизмот, денес е Ден...

Перо Милчин / 9 мај, 2021 10:51

Министерот информираше дека Министерството за економија почна со реализација на мерките и програмите за 2021 година со објавување на три повици за финансиска поддршка на занаетчии, жени претприемачи и микро и мали компании преку Програмата за конкурентност, иновации и претприемништво (КИП).

Бектеши во посета на компании во Куманово: Продолжува поддршката за бизнисот

„Над 100 компании од Куманово и кумановскиот регион добиле над 700 илјади евра директна финансиска поддршка од мерките и програмите...

Перо Милчин / 12 март, 2021 6:53

Посочи дека работничката, која одобрила да се објави информацијата е со цел да се охрабрат работниците, доколку се повредени нивните работнички права и да бидат одлучни и упорни во нивното остварување.

РАБОТНИЧКА ОД КУМАНОВО ЈА ДОБИ ПРВАТА КРИВИЧНА ПРЕСУДА ЗА КРШЕЊЕ ПРАВА ВО КОРОНА-КРИЗА

Работничка од приватен сектор во Куманово ја доби првата кривична пресуда за кршење на работнички права за време на корона-кризата,...

Перо Милчин / 23 декември, 2020 6:25

Од кумановската болницата посочуваат дека има добра екипираност на медицинскиот кадар. Посебно значајно е што неопходната здравствена услугата се обезбедува на едно место, што дава подобра можност за комуникација, консултација и решавање и на најтешките случаи.

ЗА ЕДНА ГОДИНА ВО НОВИОТ УРГЕНТЕН ЦЕНТАР ВО КУМАНОВСКАТА БОЛНИЦА ИЗВРШЕНИ 50 ИЛЈАДИ ХИРУРШКИ И ОРТОПЕДСКИ ПРЕГЛЕДИ И ИНТЕРВЕНЦИИ​

Во новиот ургентен хируршки центар, сместен во кругот на Општа болница Куманово, за една година од пуштањето во употреба...

Стојче Бушин / 10 септември, 2020 7:11

Директорката на Кумановската болница двапати беше во самоизолација, еднаш на почетокот на кризата кога се врати од приватно патување, а вториот пат кога член на нејзиното семејство присуствуваше на партискиот состанок по што беше откриено дека директорката на УЈП Сања Лукаревска е позитивна, но резултатите беа негативни.

Директорката на кумановската болница позитивна на Ковид – 19

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на КОВИД-19,...

Катерина Крстиќ / 3 јули, 2020 11:43

Тој посочи дека денеска од епидемиолошката служба при ЦЈЗ Куманово побарал да ги разгледа резултатите од тестирањата, по потреба да го повтори тестирањето и под ИТНО да достават барање за укинување на решенијата за самоизолација за него и членовите на неговото семејство и сите негови контакти посочени во епидемиолошка анкета.

Градоначалникот на Куманово негативен на коронавирусот!

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски денеска на својот официјален Фејсбук профил објави дека сите членови на...

Катерина Крстиќ / 23 април, 2020 23:02

Имено тој не истакна од каде би можело да го фати вирусот и дали имал контакт со заразено лице.

Градоначалникот на Куманово заболен од коронавирус!

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, е заразен со коронавирусот. Тој денеска на својот официјален Фејсбук профил...

Катерина Крстиќ / 16 април, 2020 11:56

Оваа информација за Телма ја потврди и директорката на болницата Снежана Захариева.

Куманово ново жариште на Коронавирус: 11 лекари позитивни на Ковид- 19 во Кумановска болница!

Куманово стана новото жариште на Коронавирус во Македонија. Имено како што дознава Телма, изминатото деноноќие најмалку...

Катерина Крстиќ / 3 април, 2020 14:53