Заев посочи дека двете земји споделуваат уште една стратегиска цел–пристапувањето во членство во ЕУ!

Заев и Курти: Имаме силна политичка волја да ги засилиме и продлабочиме билатералните односи и соработката во сите области

Претседателите на Владите на Република Македонија и на Косово Зоран Заев и Албин Курти на крајот од работната посета на косовската...

Рејхан Бајрами / 16 септември, 2021 19:23

Во писмото, како и во телефонскиот разговор во текот на вчерашниот ден, премиерот Заев на својот косовски колега му посака успех во извршувањето на одговорната функција и го изрази задоволството од пријателските односи меѓу Северна Македонија и Косово.

Заев со честитка до Курти: Нашата соработка продолжува со несмален интензитет во сите области од взаемен интерес

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев испрати писмо со честитки до Албин Курти по повод неговиот повторен...

Рејхан Бајрами / 25 март, 2021 7:13

Курти порача дека веднаш штом ќе ја преземе функцијата ќе ги разгледа документите и ќе утврди каде екс-премиерот Авдулах Хоти го оставал процесот на дијалог.

Избрана косовската влада на чело со премиерот Албин Курти

Албин Курти, лидерот на движењето Самоопределување, беше избран вчера за премиер во Косово, со 67 гласа „за“ и 30 гласа „против“....

Рејхан Бајрами / 23 март, 2021 8:13

Во објава на својот профил на Фејсбук, Курти изјави дека вчерашната акција покажала дека предизборната кампања во САД продолжува.

КУРТИ ЗБЕСНА ПОРАДИ ДОГОВОРОТ: Србија доби сè што бараше

Лидерот на движењето Самоопределување, Албин Курти, рече дека, нелегалниот премиер на Косово, Авдулах Хоти, потпиша договор...

Рејхан Бајрами / 5 септември, 2020 20:49

- Тајно одењето во просторијата за прислушување и исклучување на безбедносните камери е сериозно кривично дело и тие мора да се соочат со правдата - рече Тачи.

ХАЧИМ ТАЧИ НЕМИЛОСРДЕН: Албин Курти е НАРКО-ДИЛЕР, местото му е во ЗАТВОР!

Косовскиот претседател Хашим Тачи го обвини „техничкиот премиер“ Албин Курти дека е дилер на дрога и дека местото му е во...

Рејхан Бајрами / 30 мај, 2020 11:42

Соговорниците исто така разговараа и за пандемијата на КОВИД-19, мерките кои се преземаат во двете земји за заштитата од корона-вирусот и справувањето со последиците од пандемијата.

Телефонски разговор на претседателот Пендаровски со Албин Курти!

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со Албин Курти, вршител на...

Владо Марин / 21 мај, 2020 19:07

Дали ова вели дека премиерот Курти е посветен на зачувување на коалицијата и заедно да се бори против вирусот?

ХАОС ВО ПРИШТИНА: Мустафа врши притисок на Курти- Укини ги таксите на роба од Србија!

Претседателот на Демократската лига на Косово (ДСК), Иса Мустафа, денеска побара од коалицискиот партнер и премиер Албин...

Рејхан Бајрами / 20 март, 2020 12:55

Тој деновиве дури и не се занимаваше со борба против вирусот корона, освен правење личен тест за вируси со некои други членови на владата.

ЖЕСТОКО ВО ПРИШТИНА: Велјиу го руши Курти- ТОЈ Е ОБИЧНА КУКАВИЦА!

Отпуштениот министер за внатрешни работи на Демократскиот сојуз на Косово (ДСК), Агим Велјиу, најави дека денес ќе започне...

Рејхан Бајрами / 19 март, 2020 12:47