Како што беше објавено во Виена, се дискутираше за испорака на руската вакцина, веднаш штом ќе биде одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА).

“СПУТНИК 5” ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО ЕУ: Курц и Путин разговараа за испорака на вакцини и идна соработка!

Австрискиот канцелар Себастијан Курц разговараше со рускиот претседател Владимир Путин за испорака и заедничко производство...

Перо Милчин / 28 февруари, 2021 13:57

„Станува збор за добивање што е можно посигурни вакцини што е можно поскоро, без оглед на тоа кој ги развил“, објасни Курц.

КУРЦ: Би примил руска или кинеска вакцина – би се обидел да ги произведам во Австрија откако ќе добијам одобрение!

Австрискиот канцелар Себастијан Курц смета дека Европската агенција за лекови (ЕМА) треба да ги провери и руските и кинеските...

Рејхан Бајрами / 7 февруари, 2021 14:15

Се очекува мерката заклучување да биде продолжена по 8 февруари, до кога беше планирано.

КУРЦ: Размислуваме да го продолжиме заклучувањето на Австрија!

Австрискиот канцелар Себастијан Курц упати итен апел до секој граѓанин со порака „ве молам да бидеме обединети и да истраеме“. “Уште...

Мирко Бачиќ / 24 јануари, 2021 22:34

Според проценките на полицијата, се собрале околу 10.000 луѓе.

АВСТРИЈЦИТЕ ИЗЛЕГОА НА УЛИЦИ ПОРАДИ МЕРКИТЕ ЗА КОРОНА ВИРУСОТ: Курц мора да си оди! (ВИДЕО)

Илјадници излегоа на улиците во Виена денес во знак на протест против ограничувачките мерки насочени кон сузбивање на пандемијата...

Рејхан Бајрами / 16 јануари, 2021 21:59

Пандемијата доаѓа во бранови и затоа фазите меѓу брановите се користат за повторно да се овозможат повеќе слободи.

КУРЦ: Тестирањето и вакцинацијата им ја враќа слободата на луѓето- Треба да се направи сè за да се спречи третиот бран на инфекција

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакнува дека тестирањето и вакцинацијата ги враќаат луѓето кон слободата. Курц за...

Мирко Бачиќ / 27 декември, 2020 11:54

Тој посочи дека има многу земји со значително поголем број на заразени лица, каде училиштата и рестораните се повторно затворени и воведена е забрана за излез.

СЕБАСТИЈАН КУРЦ ДАДЕ НАДЕЖ: До следното лето, можеме да се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар Себастијан Курц сепак верува дека вакцината против вирусот корона ќе биде достапна во првата половина...

Перо Милчин / 20 октомври, 2020 21:42

Тие наведоа дека бројот на новоинфицирани лица во Баварија и Австрија расте, но дека во многу други земји, како што е Шпанија, ситуацијата е далеку подраматична.

НЕМА ПОВТОРНО ЗАТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ ВО ЕВРОПА: Курц порача- ТОА БИ БИЛО КАТАСТРОФА

„Она што во моментов го гледаме во Европа е вториот бран на корона вирусот“, истакна денес австрискиот канцелар Себастијан...

Рејхан Бајрами / 9 октомври, 2020 19:21

Тој рече дека има постојан контакт со швајцарската влада за да се најде начин што ќе овозможи што е можно повеќе слободи додека се обезбеди максимална безбедност.

Курц откри на кој начин Австрија најбрзо се ослободи од вирусот: Бевме брзи и јаки, но свесни сме дека не е готово!

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави денеска дека вториот бран на вирусот корона е реално сценарио. Курц, во интервју...

Перо Милчин / 4 мај, 2020 13:45