Љубителите не остануваат рамнодушни на овие прекрасни раси на кучиња. Со својата убавина го освојуваат целиот свет.

Топ 5 најубави раси кучиња на светот

Овие прекрасни раси на кучиња се стари повеќе од 14 илјади години. Сите се посебни и мили на свој начин меѓутоа има и специјални...

Перо Милчин / 5 февруари, 2022 15:44

Хрватската владата денеска донесе одлука да испрати хеликоптер на хрватската армија во Албанија, која беше погодена од серија моќни земјотреси.

СУПЕР ХЕРОИ: Хрватските кучиња трагачи се приклучија во спасувачката акција во Албанија

Кучиња трагачи од Хрватска со хеликоптер вечерва полетаа кон Албанија за да се приклучат во потрагата по повредените. Хрватската...

admin@magazin / 27 ноември, 2019 0:04

“Бевме заедно четири години и двајцата сме љубители на кучиња. Бев во посета на својот татко кој е во кома и тогаш го добив повикот. Не можам да верувам во ова што се случи“, рече Пол.

Британка ја растргнале сопствените кучиња: Нејзините крици ги слушнале соседите, но доцна било за да ја спасат

Британката Елејн Стенли ја нападнале нејзините кучиња, па им подлегнала на повредите, јави Дејли Мејл. Во тешка состојба...

Весна Петровска / 28 септември, 2019 20:43

Неодамна експертите од Универзитетот во Кјото, Јапонија, ги анализирале кучињата за да го докажат она што Стенли Корен го тврдел во неговата приказна.

Дали кучињата познаваат кој е добар, а кој лош човек?

Повеќето луѓе веруваат во тоа дека кучињата можат да „намирисаат“ каква е една личност. Сигурно барем еднаш сте виделе куче...

admin@magazin / 13 април, 2019 18:54

Во јануари група љубители на животни од Охрид изработија куќички за бездомни кучиња, поставени на повеќе локации се со цел да им се помогне на беспомошните животни кои немаат засолниште.

Ветеринарната амбуланта „Тони“ ќе ги стерилизира и кастрира бездомните кучиња во Охрид

Ветеринарната амбуланта „Тони“ од Охрид, победи на јавно наддавање на тендерот за ветеринарни услуги, што го распиша општина...

admin@magazin / 2 март, 2019 21:58

Охрид не секогаш има проблем само со туристите кои ги нема. Голем проблем за градот се и  кучињата скитници  кои во последно време ги има навистина многу.

Охрид врие од кучиња скитници, човечката негрижа кон нив проблем број 1

Охрид не секогаш има проблем само со туристите кои ги нема. Голем проблем за градот се и  кучињата скитници  кои во последно...

Рејхан Бајрами / 27 февруари, 2019 0:41

Измените во законот предвидуваат зголемување на глобите од 100 на 700 евра, доколку сопствениците на кучиња не ги пријавуваат милениците еднаш годишно во ветеринарните амбуланти.

КАЗНИ ДО 700 ЕВРА : Домашните кучиња задолжително да се кастрираат

Задолжителна кастрација на домашните кучиња и зголемување на глобите од 100 на 700 евра, предвидуваат измените во Законот за...

Рејхан Бајрами / 8 јануари, 2019 11:13