Новите градоначалници во петокот положија заклетви и влегоа во нивните општинските згради

КФОР ги повика Приштина и Белград да преземат одговорност за состојбата во северно Косово

“Мировната мисија на НАТО” во Косово, КФОР, побара од надлежните во Косово и Србија да преземат одговорност за создадената...

Македонка Димкин / 30 мај, 2023 12:10

Србите собрани во Звечан биле нападнати од припадници на КФОР и косовската полиција.

Србите на Косово нападнати од КФОР?

Двајца Срби се ранети од огнено оружје за време на конфликтот во Звечан, изјави за РТС државниот секретар во Министерството...

Македонка Димкин / 29 мај, 2023 19:37

Според „Репортери“, од КФОР не одговориле дали ќе учествуваат во отстранувањето на барикадите на северот.

КФОР: Ги следиме настаните на Косово, во контакт сме со претставниците на Белград и Приштина

Мировната мисија на ОН предводена од НАТО на Косово (КФОР) соопшти дека внимателно ги следи настаните на северот на покраината...

Едмонд Бекири / 14 декември, 2022 12:09

На свеченоста по повод изпраќањето на првата ротација на македонската Армија, учествуваа претседателот на државата Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев.

Испратен првиот македонски контингент во мисијата КФОР на Косово

Армијата на Република Македонија денеска испрати контингент од 44 македонски војници во мисијата КФОР на Косово, соопшти...

Владо Марин / 17 октомври, 2020 19:02

Косово доби војска, специјалните сили на КФОР масовно се распоредуваат на северната граница, претседателот на Србија објави копнена безбедносна зона за следните три дена

Парламентот ги усвои законите, Косово доби војска, Србија на готовс

Косовскиот парламент ги усвои законите кои овозможуваат трансформација на Косовските безбедносни сили во Вооружени сили...

Мартин Попоски / 14 декември, 2018 12:40

Шефот на српската дипломатија со лекција до западните земји, единствени вооружени сили на Косово се КФОР, и за тоа ќе го потсетиме и Столтенберг и НАТО во понеделник

Дачиќ: Единствени вооружени сили на Косово се силите на КФОР на ОН

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, изјави за РТС дека постои мала конфузија кај западот околу тоа кој...

Мартин Попоски / 7 октомври, 2018 6:57

КФОР како безбедносни сили на Косово под директна ингеренција на ОН најдобри треба да знаат дека Тачи не е претседател на земја, како Косово за ОН не е ни независна држава

КФОР: Тачи може да оди каде сака низ Косово, не му треба дозвола од никого

Портпаролот на меѓународните сили на Косово – КФОР, Винченцо Грацо, изјави дека косовскиот претседател Хашим Тачи може...

Мирко Бачиќ / 4 октомври, 2018 7:09

Единиците на КФОР од САД тврдат дека вршат редовен мониторинг на северната граница на Косово

КФОР на Косово со обука на Косовските безбедносни сили

Припадници на американските воени сили во редовите на КФОР со недели на планината Бајгора обучуваат членови на Косовските...

Мирко Бачиќ / 6 август, 2018 12:37