Еден од постудените градови утринава е и Битола и Скопје – Петровец каде се измерени температури од околу -5 степени.

ПРОДОРОТ НА ПОЛАРЕН ВОЗДУХ ОД АРКТИКОТ КОН МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНА – ИЗМЕРЕНИ СЕ -10°C

Продорот на поларен воздух од Арктикот кон нашата државава веќе започна уште утринава кога во Беровскиот регион температурите...

Сара Фемина / 20 ноември, 2020 10:05

Во поглед на врнежите, истите би биле нешто над просекот, односно се очекуваат повеќе врнежи.

ПРЕТСТОЈНАТА ЗИМА СО ПОВЕЌЕ СНЕГ – МОЖНО Е ТЕМПЕРАТУРИТЕ ДА СЕ СПУШТАТ И ПОД -20°C

Според првичните и моментални анализи со кој ние располагаме, секако и со помош на најпрецизните метеоролошки модели во...

Стојче Бушин / 1 октомври, 2020 7:17

Во понеделник и од среда ќе има услови за појава на утринска магла.

ОД УТРЕ ПОДГОТВЕТЕ СЕ СО КАПА И ШАЛ: Минусни температури, од вторник снег

Дневните температури од денеска ќе бидат значително пониски, а утринските на повеќе места ќе се спуштат под или околу нулата. Од...

Перо Милчин / 1 декември, 2019 9:32

Постојат намирници кои во никој случај не смеете да ги чувате во вашиот фрижидер.

Ако ги чувате овие намирници во фрижидер – правите најголема грешка

Светските експерти редовно предупредуваат дека кромидот никако не треба да се остава во фрижидер, но дали сте се запрашале...

Сара Фемина / 12 декември, 2018 13:31

Според прогнозите и на почетокот на 2019 година нема да имаме можност да уживаме и да се радуваме со снегот.

Без снег во Македонија и на почетокот на 2019 година

Ладно време, но без услови за снег најавуваат светски метеролошки сервиси за времето во Македонија до крајот на 2018 година. До...

Сара Фемина / 26 ноември, 2018 9:45