Левица е против ваквиот договор и се залага да го укине, како и воопшто признавањето на „Косово“, штом дојде навласт. Не смееме да дозволиме Македонија да станеПалестина на Балканот.

Заев потпиша уште еден предавнички договор, овојпат со самопрогласенатадржава „Косово

Договорот кој е еден од 11те потпишани помеѓу АлбинКурти и Зоран Заев, дозволува влез, престој и транзит на т.н. „Сили на безбедност...

Рејхан Бајрами / 17 септември, 2021 18:48

На поднесеното барање за оваа точка да биде ставена на дневен ред, од присутните 108 пратеници на вчерашната седница, само 19 пратеници гласаа ЗА.

Власта и опозицијата сложно го одбија предлогот на Левица за намалување на патните трошоци на пратениците

Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за пратениците, поднесени уште во април месец од страна на Политичката...

Мирко Бачиќ / 15 септември, 2021 20:30

Пријавениот се терети дека во својство на службено лице не го испочитувал текстот на законот и притоа свесно, злонамерно и противзаконски дозволил и овозможил промена на софтверот – системот за издавање на личните карти во МВР уште во јуни 2021 година.

Левица поднесе кривична пријава против Спасовски бидејќи ја злоупотреби својата функција со промената на софтверот за издавање на личните карти

Ја известуваме јавноста дека Политичката партија Левица, до Основното јавно обвинителство – Скопје, поднесе кривична пријава...

Владо Марин / 1 септември, 2021 10:57

Бидејки за ова самоволие во ова режимско владеење транспарентност дефинитивно нема, за она што се случувало и се случува поврзано со овој проект очигледно ќе мораме да дознаеме по промената на градоначалникот во Скопје, но по промената на власта одговорност за сето ова мора да има.

УНИВЕРЗАЛНА САЛА ШЕСТ ГОДИНИ Е НАДВОР ОД ФУНКЦИЈА

Реконструкцијата на Универзална сала многукратно најавувана од градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, која требаше да...

Владо Марин / 18 август, 2021 16:33

РИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ СПИКЕРОТ ЏАФЕРИ ЗА ЗЛОУПОТРЕБА НА „ЕВРОПСКОТО ЗНАМЕНЦЕ“ ПРИ НОСЕЊЕТО НА ЗАКОНОТ ЗА ДРЖАВЈАНСТВО

ЛЕВИЦА СО КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ СПИКЕРОТ ЏАФЕРИ ЗА ЗЛОУПОТРЕБА НА „ЕВРОПСКОТО ЗНАМЕНЦЕ“ ПРИ НОСЕЊЕТО НА ЗАКОНОТ ЗА ДРЖАВЈАНСТВО

ЛЕВИЦА СО КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ СПИКЕРОТ ЏАФЕРИ ЗА ЗЛОУПОТРЕБА НА „ЕВРОПСКОТО ЗНАМЕНЦЕ“ ПРИ НОСЕЊЕТО НА ЗАКОНОТ ЗА ДРЖАВЈАНСТВО Ја...

Владо Марин / 9 август, 2021 16:50

Фрапантен е податокот дека до општината се поднесени над 10.000 барања за легализација на бесправни објекти.

Десет години ниту една дивоградба не е срушена во Струга поради коалициониот мир

Дека градот на две води, градот на Браќата Миладиновци и Струшките вечери на поезијата, е жртва на коалициски договори, покажува...

Рејхан Бајрами / 15 јуни, 2021 6:36

Наместо да се бираат стручни и квалитетни медицински кадри, чија важност особено се докажа за време на здравствената криза, се бираат луѓе по желба на самиот директор, односно подобни послушници на една власт. Зошто ваквите законски одредби постојат и каде е транспарентноста на постапката, принципот на професионалност и квалитет?

Вработување на медицински лица мора да биде согласно стручноста, а не според желбите на директорите

Секојдневно до Левица пристигнуваат поплаки од невработени медицински лица, кои се разочарани од начинот на кој се врши...

Рејхан Бајрами / 9 јуни, 2021 8:49

Имено, во оваа насока беа и неправедно квалификуваните и конструирани обвиненијата за учесниците од 27-ми Април, кои беа осудени како „терористи“, за потоа, дел од обвинетите да бидат селективно процесуирани и искористени за политичкиот пазар, кој СДСМ го направи за спроведување на анти-државните политики кои следеа и сѐ уште траат.

Левица со поддршка на семакедонскиот протест: Упaдот во Собранието беше испровоциран од влacта која го погази Уставот и законите

ПРОТЕСТОТ ЗА 27-МИ АПРИЛ ДА НЕ СЕ ЗЛОУПОТРЕБУВА ЗА ПОЛИТИЧКИ ПОЕНИ, ТУКУ ДА СЕ БАРА ЦЕЛОСНО СПРОВЕДУВАЊЕ НА ПРАВДАТА! Упадот...

Перо Милчин / 22 април, 2021 20:53