Последниот испад на Шилегов се однесува на реалните и очекувани барања на противпожарната бригада од Автокоманда, коишто единствено го бараат она што им следува согласно ризичноста на работното место - надомест за ризик на работно место!

Без пожарникари не можеме, без Шилегов сигурно можеме

Самоволието и арогантниот однос од страна на функционерите на СДС од ден во ден стануваaт се почести. Наместо да се решаваат...

Мате Парлоф / 28 октомври, 2020 14:28

Ова уште еднаш ја покажува алармантно лошата кондиција на нашиот здравствен систем, неквалитетното менаџирање со кризата и неодговорноста на министерот за здравство, Венко Филипче.

Венко Филипче да си поднесе оставка за неодговорност и продлабочувањето на кризата

Според бројките од статистичките извештаи, кои се објавуваат на светско ниво на веб сајтотwww.worldometers.info/coronavirus, Македонија...

Стојче Бушин / 26 октомври, 2020 18:40

Само „Тргопродукт” во 2018 година остварила профит од 1,25 милиони евра.

За бизнисите на Заеви и Русија е алтернатива

Додека владата на СДС, од една страна користи спинови и етикетирања за своите политички неистомисленици карактеризирајќи...

Стојче Бушин / 21 октомври, 2020 10:57

Сѐ уште нема никаква иницирана постапка од страна на ОЈО и Антикорупциската комисија за скандалозното носење на ДУП-от за „Шик Јелак”, од кое ќе профитира познатиот бизнисмен од ‘бомбите’, Миодраг Дака Давидовиќ.

Антикорупциска наместо да го амнестира Муслиу нека го испита работењето на Сугаревски

Скандалите кои секојдневно ја следат криминалната коалиција на власт се доказ дека државата и институциите се заробени...

Стојче Бушин / 13 октомври, 2020 16:02

Овие градежни активности во срцето на Маврово се најдоа на критика на јавноста пред сѐ поради узурпацијата на зелените површини, но и габаритноста на објектот со што директно се нарушува автентичноста и биодиверзитетот на ова природно богатство.

Дали „Фортонинвест” во Маврово гради без дозвола?

И Националниот парк Маврово стана градилиште. На само 100 метри од скијачките терени во Маврово се гради нов резиденцијален...

Стојче Бушин / 5 октомври, 2020 13:14

По одржувањето на протестот беа повикани претставници на стечајците на разговор со министерката Јагода Шахпаска, каде присуствуваше и членот на Централниот Комитет – Кочовски Бобан.

Министерката Шахпаска ја игнорира голготата на стечајците која СДСМ ја создаде

Вчера се одржа протест на поранешните работници од АД ,,Треска” пред просториите на Министерството за Труд и социјална политика....

Стојче Бушин / 3 октомври, 2020 12:26

Наводите од пријавата, претходно записнички се пријавени и до надлежните инспектори во МВР - СВР Скопје, Одделение за борба со компјутерски криминал.

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЛЕВИЦА – АПАСИЕВ ПОДНЕСЕ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ПРОТИВ ОНИЕ КОИ МУ СЕ ЗАКАНУВАА НЕМУ И НА НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО

Денес, претседателот на Политичката партија Левица и пратеник во Собранието на РМ – проф. д-р Димитар Апасиев, заедно со...

Стојче Бушин / 2 октомври, 2020 20:38

Тендерот за набавка на учебници за наставата по странски јазици – кој заврши на 03.06.2020 и е уникатен затоа што се расплинува на набавка на нови учебници за СИТЕ 8 одделенија – треба по сите законски прописи да биде разрешен, односно доделен во рок од 30 дена.

Над милион евра ќе се потрошат на тендер за нови учебници кои секоја година се набавуваат

На само шест работни дена од одложениот почеток на учебната година, наставниците и учениците не знаат по кои нови странски...

Стојче Бушин / 24 септември, 2020 20:08