Изрази жалење за доцнењето на овој тендер, посочувајќи дека, заедно со Здружението на дијабетичари го правеле невозможното последните неколку месеци за да може тој тендер побрзо да се објави.

Меџити: Додека сум јас министер нема да се случи да доцни тендер или јавна набавка за лекови

Јавните набавки и тендерите за лекови нема никогаш повеќе да доцнат тврди министерот за здравство, Фатмир Меџити. Изрази...

Мате Парлоф / 30 септември, 2023 19:13

Според вработената на Онкологија, пофлагрантно се кршат прават на пациентите во ноќната смена, а скапите терапии за рак, според неа, се даваат со вкрстен потпис на директорот, специјалистот и главните медицински сестри. Таа вели дека ги пријавува овие неправилности од сочувство кон пациентите кои страдаат.

На Онкологија се препродаваат лекови, тврди вработена на клиниката

Жена вработена на Клиниката за радиотерапија и онкологија во изјава за „Алсат“ сведочи дека пациентите биле манипулирани...

admin@magazin / 3 ноември, 2022 6:04

Американските и германските компании немаа повеќе детали за самиот напад, велејќи дека чекаат нови информации од ЕМА.

НАПАД НА СИСТЕМОТ НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ЕВРОПСКИ ЛЕКОВИ: Хакери пристапија до документи поврзани со развојот на вакцината Фајзер против корона

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бајонтек“ соопштија дека хакерите пристапиле до одредени регулаторни документи...

Мирко Бачиќ / 10 декември, 2020 8:17

Продолжуваме и во следниот период да го унапредуваме јавното здравство“, потенцираше министерот Филипче.

Филипче: Со укинување на квотите го решивме деценискиот проблем, сега има лекови за сите!

Министерот за здравство Венко Филипче, истакна дека е решен деценискиот проблем со укинувањето на квотите за лекови на рецепт...

Катерина Крстиќ / 29 јуни, 2020 10:56

Ивермектин е антипаразитско средство кое се користи уште од 1980-тите за третман и превенција на болести поврзани со паразити кај луѓето, миленичињата и добитокот и е делотворен за парализа.

ОВОЈ ЛЕК ГО УБИВА КОРОНАВИРУСОТ ЗА 48 ЧАСА! Луѓето веќе го користат за успешно лечење на други болести

Истражувачите кои го тестираат лекот ивермектин како можен лек за Ковид-19 забележаа ветувачки резултати во своите лабораториски...

Катерина Крстиќ / 8 април, 2020 20:08

Оставена на милост и немилост Виолета вели дека мора да се снаоѓа сама, и да функционира без лекот кој и е неопходен. Вели и покрај тоа што министерот за здравство вели дека нема недостиг на лекови во државата, и дека се спремни за моменталната ситуација со Коронавирусот, сепак таа во секоја аптека го добива истиот одговор: Лекови нема!

РЕВОЛТИРАНА СКОПЈАНКА: Стравувам за својот живот, лековите кои ги користам ги нема во аптеките, сите залихи се на инфективно за лечење на пациентите заболени од Коронавирус!

Револтирана 65 годишна скопјанка која боледува од автоимуни заболувања за Магазин.мк вели дека од 12-ти март не ги прима потребните...

Катерина Крстиќ / 7 април, 2020 14:47

Инфекцијата со КОВИД 19, како и секоја вирусна инфекција не се лечи со антибиотици. Обично вирусните инфекции се лечат симптоматски т.е. се дават лекови според клиничката слика и симптоматологија.

Доктор Чибишев: Не земајте лекови на своја рака- антибиотици не го лечат Коронавирусот!

Професорот  по интерна и ургентна медицина на Факултетот за медицински науки при Универзитетот “Гоце Делчев“, во Штип,...

Катерина Крстиќ / 2 април, 2020 11:50

Најави и дека многу скоро ќе биде спроведена планираната темелна реформа во позитивната листа.

Дончев: Буџетот на Фондот во 2020 година за 100 милиони евра поголем од оној во 2018-та

Има пари за последната мерка со која се укинуваат квотите за лековите, рече директорот на Фондот за здравство Ден Дончев...

Весна Петровска / 1 октомври, 2019 20:47