Салепот се препорачува за смирување на кашлица и ги ублажува болките во грлото.

Салеп вкусен напиток со неверојатни здравствени придобивки

Нема ништо поубаво од чаша топло салеп со цимет, во вечерните часови, особено кога е студено. Инаку салепот е традиционален...

Едмонд Бекири / 18 февруари, 2022 7:57

Можеме да кашламе до 60 км/час, а просечно кашлање создава доволно воздух за за да се исполни едно дволитарско шише.

Ефикасни домашни лекови за спречување на кашлањето

Кашлањето настанува кога вирусите, бактериите, поленот, прашината или други супстанци ги иритираат нервните завршетоци...

Перо Милчин / 16 февруари, 2022 15:52

Виски спаѓа помеѓу најдобрите лекови против болки. Но,внимавај те колку количина виски внесувате во организмот.

“Сируп од виски” – ја лечи болката во грлото

Настинката знае да биде многу здодевна, а многу од луѓето веднаш посегнуваат по лекови. Упорната кивавица и болка во грлото...

admin@magazin / 6 февруари, 2022 10:34

Како што пренесува телевизијата ваквиот лек препознава генетска абнормалност и го напаѓа туморот без разлика каде се наоѓа во телото и британските лекари кои го тестирале изјавија дека се „многу возбудени околу оваа нова работа“. Името на одобрениот лек е „larotrectinib“. Двегодишно девојче од Бристол беше еден од првите корисници на овој лек.

БИ-БИ-СИ: Конечно одобрен „револуционерен“ лек против рак

Во Европа за прв пат беше одобрена употребата на нова „револуционерна“ класа лекови со која можат да се третираат разни...

Мартин Попоски / 5 февруари, 2022 7:41

Пациентите мора да ја примат инфузијата што е можно поскоро откако ќе им биде дијагностициран ковид-19 или во рок од 10 дена од почетокот на симптомите!

АМЕРИКА ИТНО ОДОБРИ ЛЕК ЗА КОРОНА: Врз основа на комбинација на антитела го намалува ризикот од смрт

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) итно го одобри лекот против ковид-19 на компанијата „Илија Лили“ врз...

Рејхан Бајрами / 10 февруари, 2021 13:34

Протоколот преку Лекарската комора во текот на вчерашниот ден беше испратен до матичните лекари.

МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ДОБИЈА ПРОТОКОЛ ЗА ЛЕКУВАЊЕ СО ИВЕРМЕКТИН

Министерството за здравство информира дека стручниот колегиум за ЈЗУ Универзитетска клиника за пулмологија и алергологија...

Перо Милчин / 15 јануари, 2021 16:54

Лек за сите генерации!

СТАР НАРОДЕН РЕЦЕПТ ЗА ЗАПУШЕН НОС: На многумина им помогна, а се што ви треба е црн кромид- Треба да го направите ОВА

Кромидот се смета за еден од најефикасните зеленчуци кога станува збор за вашето здравје. Кромидот нуди неверојатни здравствени...

admin@magazin / 20 декември, 2020 13:18