За големиот број на заболени и зголемениот број на смртни случаи од вирусот, Филипче повтори дека тоа најмногу се должи на задоцнетото доаѓање во болница.

Витамин Д најмногу помага за превенција од ковид-19!

Пред неколку дена во гостувањето на Сител Телевизија, министерот за здравство Венко Филипче изјави дека витаминот Д најмногу...

Катерина Крстиќ / 4 октомври, 2020 9:20

Соња Тошиќ Грлач која е претседателка на Управниот Одбор на болницата во Чаковец, изјави дека пациентот на хемодијализа починал, откако по грешака му бил вбризган дезинфисиенс и изрази сочувство до семејството на починатиот.

По грешка му ставиле средство за дезинфекција- Хрват почина по кобна грешка на медицински лица!

62 годишен пациент од Хрватска починал вчера вечер поради кобна грешка на лекарите. Имено тој починал за време на рутинска...

Катерина Крстиќ / 1 октомври, 2020 11:28

Народот верува дека Пресвета Богородица е заштитничка на мајките воопшто и на леунките посебно, поради што жените што раѓаат ја повикуваат да им помогне полесно да се породат.

Утре е голем празник: Се празнува Рождество на Пресвета Богородица – Сите патишта водат кон манастирите!

Рождество на Пресвета Богородица (познат и како Мала Богородица) е еден од најголемите празници на Православната Црква. Народот...

Владо Марин / 20 септември, 2020 12:31

Европската агенција на научници, истакна дека овој лек може да се користи за лекување на возрасни и адолесценти на кои им е потребна терапија со кислород или респиратор.

ЕФТИН И ЛЕСНО ДОСТАПЕН: Европската комисија го одобри дексаметазон за лекување на коронавирус!

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на дексаметазон за третман на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми...

Катерина Крстиќ / 19 септември, 2020 15:53

65 годишниот српски експерт и професорите Стивен Хојгејт и Дона Дејвис пред 20 години откриле дека протеинот интерферон бета кој помага кај настинка, им недостасува на оние кои боледуваат од астма и хронични болести на белите дробови. Врз основа на тоа, нивната компанија „Synairgen“ развила негова замена која им помага на пациентите со вирусни заболувања, пишува „Гардијан“.

Српски доктор спасува заболени од Ковид-19 со откритие старо 20 години !

Српскиот професор Ратко Ѓукановиќ кој е еден од најдобрите светски експерти за астма и хронични опструктивни болести...

Катерина Крстиќ / 28 јули, 2020 10:20

Зачудувачки е фактот, дека комбинацијата од алкохол и кафе, во суштина штити од заболување од цироза на црниот дроб.

МОЌТА НА КАФЕТО: Лек против некои посериозни болести!

Кофеинот го намалува ризикот од заболување од рак на кожа. Исто така, млеката за тело кои содржат екстракти од зелен чај и...

admin@magazin / 22 мај, 2020 22:20

Агенцијата верува дека користа од овој лек ги надминува ризиците кај некои пациенти.

„Овој лек може да го блокира коронавирусот„: Најголемото американско клиничко испитување!

Управата за храна и лекови на САД (ФДА) ја одобри итната употреба на „ремдесивир“ при лекување на пациенти со тешката болест...

Владо Марин / 2 мај, 2020 13:50

Кашлица е ненадејно, експлозивно и издишувачко маневрирање со кое луѓето се стремат да ги отстранат материите од дишните патишта.

ВРВЕН РЕЦЕПТ ПРОТИВ КАШЛАЊЕ: Направете го сами, еве кои билки ви се потребни (РЕЦЕПТ)

Во овој временски период многу луѓе кашлаат, а еден природен рецепт ќе го подобри вашето здравје. Кашлица е ненадејно, експлозивно...

admin@magazin / 30 април, 2020 23:42