Летното сметање ќе заврши на 31 октомври во 3 часот, со поместување на стрелките еден час наназад.

Пристигна пролетта: Еве кога треба да ги поместите стрелките на часовникот

Летното сметање на времето ќе почне идната недела во недела, на 27 март во 2 часот наутро, со тоа што часовникот ќе се помести...

admin@magazin / 20 март, 2022 8:42

Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 34 степени, што значи нема многу да се менуваат во споредба со сегашните.

Времето денеска: Сончево и топло со мала до умерена локална облачност

И во следните денови нашата територија ќе се наоѓа под влијание на стабилна, сува и топла воздушна маса од југ. Времето ќе...

Владо Марин / 9 септември, 2020 7:21

Во доцните попладневни и во вечерните часови, особено во северните предели ќе има локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 32 до 41 степен.

МАКЕДОНИЈА ВО ЖОЛТА ФАЗА: Денеска пеколни температури до 41 степен!

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и понатаму МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до...

Катерина Крстиќ / 31 јули, 2020 9:41

Мал пад на температурите на воздухот се очекува за време на викендот, тогаш на повеќе места ќе биде нестабилно со честа појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер а ќе има услови и за локално НЕВРЕМЕ.

Пеколни температури- за викендот пад на температурите!

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови...

Катерина Крстиќ / 1 јули, 2020 8:55

Во Скопје и околината попладне ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. Максималната дневна температура на воздухот се очекува да се искачи до околу 31 степен.

Детална временска прогноза: Доаѓа Африкански бран- следуваат пеколни температури

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Од пладневните часови ќе има локален развој...

Катерина Крстиќ / 26 јуни, 2020 9:26

Тогаш на повеќе места температурите на воздухот би се искачувале над 30 степени, додека во најтоплите предели од државава истите би се искачувале до околу 36, 37 степени.

Сите ја очекуваме Африка и вистинските летни температури – погледнете кога да ги очекуваме

Голем дел од нас граѓаните го очекуваат вистинското лчето и топлите предели од Африка. Според најновите анализи со кој располагаме...

Владо Марин / 21 јуни, 2020 18:06