75 % од жените кои имаат карцином на дојка немаат семејна историја за оваа болест. Фактот што се „жени“ е доволна причина да го носат ризикот од карцином на дојка.

10 ризик фактори за карцином на дојка

10  ризик фактори за карцином на дојка. Пол: Карциномот на дојка најчесто се јавува кај жени. Карциномот на дојка се јавува...

Сара Фемина / 20 февруари, 2021 10:38

Таа низ статусот кој го објави им се заблагодари на сите оние кои беа секогаш до неа во најтешките мигови, на сите кои ја поддржаа во борбата со тешката болест!

Сопругата на Тони Михајловски се излечи од ракот: Душата боли, ама ќе живеам уште 30 години

Сопругата на Тони Михајловски, Александра Јорева Михајловска на својот фејсбук профил проговори низ што се поминала во изминатиот...

Сара Фемина / 27 октомври, 2020 16:28

Поради непосредниот директен контакт физиотерапевт-пациент и создавањето на близина и чувство на сигурност, физикалната терапијата има голема улога во подобрување и одржување како на физичкото така и на менталното здравје кај пациентите.

Клиника за инфективни болести: Физикална терапија кај пациентите со ковид

Третманот на пациенти болни од Ковид-19 бара мултидисциплинарен и сеопфатен пристап од првата средба со здравствениот работник,...

Стојче Бушин / 27 јули, 2020 16:00

Игор беше заразен со вирусот корона пред повеќе од два месеци, но белите дробови сè уште не се опоравени. Неговата болест била дијагностицирана на 6 март.

Пациент со нулта крвна група во Србија шокираше: Поминаа 2 месеци се уште не можам да дишам нормално и едвај стојам на нозе!

Игор Џантар (43) од Бачка Топола, пациент со нулта крвна група во Србија, вели дека и после неколку месеци излечен од корона...

Рејхан Бајрами / 8 мај, 2020 10:36

Покрај оваа, од утре ќе почне и лекувањето на пациентите со крвна плазма. За утре, рече министерот, е закажана и првата екстракција на плазма.

Што значи озонската терапија со која ќе се лекуваат пациентите со ковид-19

Министерот Венко Филипче најави дека на одредени пациенти со ковид-19 ќе се примени озонска терапија. Од денеска, рече тој,...

Стојче Бушин / 27 април, 2020 20:34

Идентични количини на моќен антиоксиданс се повторуваат три до четири пати на ден, рече тој.

Заразени со КОРОНА во САД добиваат лек кои многу луѓе го имаат дома: Пациентите од терапијата се чуствуваат добро!

Пациентите кои се сериозно болни во државата Њујорк заради коронавирусот примаат масивни дози на витамин Ц. Ова се заснова...

Рејхан Бајрами / 26 март, 2020 12:31

"Голем број луѓе се во контакт со пациенти кои биле заразени со вирусот.

Германскиот Министер за здравје апелира: При првата кашлица не треба да трчате кај лекарот

Германскиот министер за здравство Јенс Спан изјави дека Германија е на почетокот на епидемијата по уште шест случаи на инфекција...

Мирко Бачиќ / 26 февруари, 2020 23:46

Причината за хронична срцева слабост обично е оштетување на срцето или повреда на неговата способност да пумпа крв садови точниот износ.

ХРОНИЧНА СРЦЕВА СЛАБОСТ: ДИЈАГНОЗА И ЛЕЧЕЊЕ!

Хронична срцева слабост е состојба на организмот во која срцето не е во можност да пумпа потребната количина на крв. Ова резултира...

Сара Фемина / 6 ноември, 2019 23:32