Лидерската средба на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски вчера траеше повеќе од 7 часа. Пред средбата сите беа оптимисти, но договор нема. Нема ни инфомација дали е закажана уште една средба.

Заев: Разочаран сум од исходот на лидерската средба

По вчерашната неуспешна лидерска средба која траеше до доцна во ноќта, премиерот Заев во изјава за Телма истакна дека е разочаран...

Катерина Крстиќ / 11 септември, 2019 11:23

Вчера, уште во текот на разговорите, партиски извори од ВМРО-ДПМНЕ брифираа дека копјата се кршат околу напуштањето на механизмите за контрола на обвинителството. Власта ги гуши преговорите, очигледно не сака договор, преговорите се вртат во круг. Преговарачкиот тим на власта разговорите ги враќа на прашања кои се сметале за затворени. Очигледно е дека власта не сака договор, брифираат партиски извори.

ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА НЕ УСПЕА!Милошоски: Можеби договорот ќе успееш доколку Заев не беше нервозен

Повеќе од 7 часа траеше синоќешната средба на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски и нивните тимови...

Валерија Петрова / 8:36

Паузата не успеа да ги спласне страстите на власта, која и по четири часа ги води преговорите во круг. Преговарачкиот тим на власта разговорите ги враќа на прашања за кои се сметало дека се затворени и очигледно е дека преговарачкиот тим на чело со Зоран Заев не сака договор.

Заев прави сè за да ја спаси Вилма Рускоска, побарал да се спасат сите вработени во СЈО

По пауза од половина час продолжи лидерската средба меѓу тимовите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ предводени од лидерите на партиите...

Катерина Крстиќ / 0:41

Лидерската средба на која утре требаше да се расправа за Законот за обвинителство, пописот, Изборниот законик и други актуелни теми, е откажана, дознава ДВ од извори во СДСМ.

Откажана утрешната лидерска средба

По седницата на ЦО, извори од СДСМ велат дека е откажана закажаната лидерска средба поради одбивањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ...

Катерина Крстиќ / 19 јули, 2019 0:23

Заев сака лидерска, Мицкоски бара прво да објави дека Преспанскиот договор е мртов, по што на маса може да се разговара само за услови за фер и демократски предвремени избори

Ќе има ли лидерска средба меѓу Заев и Мицкоски?

Виси во воздух лидерската средба меѓу Заев и Мицкоски, сега кога картите се отворени, извесно е дека прво ќе пропадне гласањето...

Мирко Бачиќ / 18 октомври, 2018 12:07

СДСМ и ДУИ со уште 28 помали политички партии ќе ја водат кампањата "за" како одговор на референдумското прашање

Одржана лидерската средба на партиите поддржувачи на референдумот

Синоќа се одржа средбата на лидерите на политичките партии кои даваат поддршка на референдумот на 30-ти септември и процесите...

Мирко Бачиќ / 30 август, 2018 8:53

Талат Џафери ги информираше пратениците дека седница ќе има денес а не сабота

Џафери пресече во име на Заев – седница во 18 часот

Иако потпретседателот на парламентот и пратеник на НСДП Горан Мисовски првично најави дека нова Седница на Собранието на...

Мирко Бачиќ / 25 јули, 2018 14:23