Денеска од кабинетот на претседателот ја потврдија информацијата и соопштија дека шефот на државата утре во Вила Водно ќе биде домаќин на средба на лидерите на парламентарните политички партии СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, ДПА, Беса, Алтернатива и Алијанса за Албанците.

ЗА УТРЕ ЗАКАЖАНА ЛИДЕРСКА СРЕДБА: Ќе се одлучува за евентуално одложување на изборите!

Претседателот на државата, Стево Пендаровски денеска за МИА потврди дека утре е свикана лидерска средба на која ќе се разговара...

Катерина Крстиќ / 16 март, 2020 16:21

Фрчкоски му се потсмева на колегата Тупанчевски, нарекувајќи го “шаолин мајсторот Тупанче“

Фрчкоски со потсмев кон проф. Тупанчевски и адвокатот Давидовиќ

Деновиве во правната фела се води дебата за законитоста или незаконитоста на притворските писма на Катица Јанева, која преку...

Данаил Михајловски / 13 септември, 2019 10:35

Покрај Заев и Мицковски, на средбата се присутни и министерката за правда Рената Дескоска и претставниците на работните групи од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.

Почна лидерската средба меѓу Заев и Мицкоски, главни теми: СЈО и предвремени избори

Предмалку започна средбата меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на опозиската партија Христијан Мицкоски на која ќе зборуваат...

Весна Петровска / 10 септември, 2019 20:37

Уште еднаш повтори дека верува во договор и Парламентот со консензус да го изгласа Законот за јавното обвинителство.

Заев е подготвен за лидерска средба за Законот за ЈО, ако има потреба

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека е подготвен да се сретне со лидерот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан...

Весна Петровска / 6 септември, 2019 17:10

Собранието ќе ги гласа измените зависно од исходот од лидерската средба

Измените во Изборниот законик ќе чекаат политичка одлука

Талат Џафери сепак ќе почека да заврши лидерската средба па ќе знае дали ќе дозволи или не да се гласаат предлог измените...

Мирко Бачиќ / 23 јули, 2018 12:39

Договорот за Референдум дава правен легитимитет на Законот за Договорот со Грција но и Законот за употреба на јазиците

Договорот од лидерската ќе влијае врз Одлуката на Иванов

Дали знаат политичките партии дека кога ќе постигнат политички Договор за Референдум и содржината на референдумското прашање...

Мирко Бачиќ / 22 јули, 2018 11:21

Според информации кои брифираат од текот на средбата партиите се далеку од решение

Лидерската заврши! Договор нема! Ќе следат продолженија!

Лидерската средба на четирите најголемите политички партии во Македонија кои воедно и имаат членови во Државната изборна...

Мирко Бачиќ / 19 јули, 2018 16:51