На литургијата присуствува и владина делегација која ја предводи премиерот Димитар Ковачевски.

Во живо: Литургијата во Вселенската патријаршија

Во соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул се одвива заедничката литургија на...

Сара Фемина / 12 јуни, 2022 9:34

По заедничката литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во Скопје, патријархот Порфириј ја соопшти одлуката на Саборот кој „еднодушно излегол во пресрет на молбата на МПЦ-ОА“ и ја признал нејзината автокефалност.

Литургија во Соборниот храм во Белград, патријархот Порфириј ќе ѝ го врачи томосот на МПЦ-ОА

Во соборниот храм во Белград во тек е света архијерејска литургија која ја служат патријархот српски Порфириј и архиепископот...

Сара Фемина / 5 јуни, 2022 11:31

По завршетокот на Литургијата, со пригодно слово кон присутните, освен Архиепископот г. г. Стефан, ќе се обрати и покровителот на прославата, Претседателот на државата Стево Пендаровски.

(Следете во живо) Бигорскиот манастир слави 1.000 години од основањето

Илјада години одбележува денеска еден од најстарите манастири во земјава, Бигорскиот манастир, основан во далечната 1020 година...

Владо Марин / 18 октомври, 2020 9:57

Македонците во Грција преку ова писмо, сакале да ги добијат своите права, по низата неправди кои им беа нанесени. 

Грчката црква не дозволува литургии на Македонски јазик за Македонците кои живеат во Грција

Грчката Црква не дозволува литургии на македонски јазик, за Македонците кои живеат на територијата на Северна Грција. Вчера...

Катерина Крстиќ / 5 април, 2019 14:39

Ѓорге Иванов заедно со сопругата, утрово присуствуваше на архиерејската литургија по повод празникот Божик.

Претседателот Иванов на Божиќна литургија

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов утрово присуствуваше на архиерејската литургија по повод празникот...

Сара Фемина / 7 јануари, 2019 15:45

Митрополитотот Повардарски Агатангел, порача дека ова е пожеби еден од последните пати како верниците се собираат под името Македонска православна црква

Дедо Агатангел повика на 30 септември да си останеме дома

На 30-ти септември да бојкотираме. Да си останеме дома, да ја пуштиме Васка Илиева и да ги пееме нашите македонски песни. Само...

Мартин Попоски / 24 септември, 2018 7:05