Путин докажа дека тој не е само мој, туку и пријател на народот во Белорусија.

Лукашенко порача: Путин докажа дека не е само мој, туку и пријател на народот во Белорусија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека верува дека претседателот на Русија, Владимир Путин, е негов...

Рејхан Бајрами / 10 јануари, 2021 17:50

Тој додаде дека околу 1,2 милиони луѓе се планира да се вакцинираат во Белорусија на пролет.

ЛУКАШЕНКО: Нема да се вакцинирам, јас сум еден од оние скептици

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека нема да биде вакциниран против коронавирусот. Јас сум еден...

Рејхан Бајрами / 25 декември, 2020 21:55

Претходно, белоруските власти неколку пати изјавија дека протестите во земјата се координирани од странство. Лукашенко го обвини Западот за директно мешање во ситуацијата во Белорусија, истакнувајќи дека САД даваат упатства.

ЛУКАШЕНКО: Во тек е економска војна во светот, барутот веќе мириса!

Економската војна во светот е во тек, рече претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, на средбата со претседателот...

Перо Милчин / 30 ноември, 2020 21:14

„Сепак, сметаме дека ова е силен аргумент дека Белорусија успеа како држава, која има политичка тежина и сериозен економски потенцијал“, рече Лукашенко.

Лукашенко обвини: Короната е само изговор за глобалните сили да го прераспределат светот како што им одговара!

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, смета дека вирусот корона е димна завеса зад која глобалните играчи се...

Перо Милчин / 14 ноември, 2020 17:35

„Веруваме дека изборите на 9 август се лажни и не го признаваме Лукашенко за легитимен претседател на Белорусија“, рече Борел на пленарната седница на Европскиот парламент.

ЕУ ОДЛУЧНА: Не го признаваме Лукашенко за претседател, подготвуваме санкции за белоруските функционери

Европската унија не го признава Александар Лукашенко за претседател на Белорусија и се подготвува да воведе санкции за официјалните...

Рејхан Бајрами / 15 септември, 2020 21:52

Неколку илјади приврзаници на опозицијата маршираа по Авенијата Победа кон резиденцијата на претседателот на Белорусија.

МАСОВНИ ПРОТЕСТИ НИЗ БЕЛОРУСИЈА: 10 лица уапсени во Минск, демонстранти маршираат кон резиденцијата на Лукашенко (ВИДЕО)

Масовни неодобрени протести почнаа да се одржуваат во сите области на Белорусија, а околу десет лица веќе се приведени во...

Рејхан Бајрами / 6 септември, 2020 15:31

Лукашенко нареди и борбена готовност со армијата како одговор на како што тврди, заканите од Западот, пренесува Ројтерс.

ЛУКАШЕНКО СЕ ЗАКАНУВА СО САНКЦИИ: Дадов инструкции до владата

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска се закани со реципрочни мерки како одговор на воведувањето санкции...

Владо Марин / 29 август, 2020 18:44

Објавено е и видео на кое се гледа дека Лукашенко излегува од хеликоптер со митралез во рацете, придружуван од припадници на армијата, пренесе Спутник.

Лукашенко со калашњиков во раце пристигна со хеликоптер: Десетици илјади демонстранти на протестот пред резиденцијата!

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко пристигна со хеликоптер во неговата резиденција во Минск, пред кој се...

Перо Милчин / 23 август, 2020 20:38