Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози

АМСМ: Намалена видливост на патниот правец Лисец – Попова Шапка и премините Плетвар и Стража поради магла

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: НАМАЛЕНА ВИДЛИВОСТ: Поради појава на магла има намалена видливост од 50 до 100...

Стојче Бушин / 28 март, 2020 8:53

Маглата  го намалува видното поле на возачот,  ја намалува ориентацијата во просторот  и доведува до погрешна проценка за растојанието помеѓу возилата. Неретко,  маглата и слабата видливост е причина за предизвикување на верижна сообраќајна незгода во која учествуваат голем број на возила, голем број на возачи, а последиците може да бидат и катастрофални.

ВАЖНО ЗА СИТЕ ВОЗАЧИ: Корисни совети за безбедно возење во услови на магла

Во овој период од годината, маглaта  рано  наутро и ноќе е  сосема нормална и очекувана појава. Она што загрижува е...

Катерина Крстиќ / 17 декември, 2019 11:30

Пред малку се случи тешка сообраќајна несреќа на улицата „Трета македонска бригада“, кај средното хемиско училиште, и тоа во правец од Лисиче кон Центар, пишува „Вечер“.

МАГЛАТА ПРЕДИЗВИКА СООБРАЌАЈКИ: Тешка несреќа кај „Трета македонска бригада“

Густата магла го отежна сообраќајот во Скопје,па предизвика и страшна несреќа. Пред малку се случи тешка сообраќајна несреќа...

Весна Петровска / 16 декември, 2019 21:23

Откажани се летовите за Берлин, Истанбул, Ријад, Белград, Загреб, Виена и Минхен.

САРАЕВО ЗАФАТЕНО ОД ГУСТА МАГЛА: Откажани сите летови на меѓународниот аеродром!

Сите летови до и од меѓународниот аеродром во Сараево се откажани, поради густата маглата што го зафати градот. Авионите...

Рејхан Бајрами / 8 декември, 2019 21:25

Времето утре ќе биде променливо облачно.

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА: Променливо облачно со магла и локален дожд во јужните делови

Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно со појава на магла и ниска облачност по одделни котлини. По одделни...

Рејхан Бајрами / 24 ноември, 2019 9:46

И денеска откажани дел од летовите на скопскиот аеродром , информирајте се пред да тргнете на пат

Скопскиот аеродром единствен во Европа кој поради магла е нефункционален?

Се чини дека Македонија никогаш нема да го реши проблемот со маглата. И додека во европските метрополи се слетува и полетува...

Македонка Димкин / 24 декември, 2018 14:57

Тешка сообраќајна несреќа денеска се случи кај местото Вртиќ, кај Босна и Херцеговина. Има загинати и повредени.

Се преврте автобус во Босна – има загинати и тешко повредени

Две лица го загубија животот, а осум се повредени, од кои еден потешко, во сообраќајна несреќа која се случи кај местото Вртиќ,...

Сара Фемина / 15 декември, 2018 13:17