Трансакцијата на сопственоста била препорачана од специјален комитет на Одборот на директори на Торстар, со поддршка од мнозинството нејзини акционери. Ваквата Одлука била поддржана и од нејзиниот најголем независен акционер, Ферфекс Финансиски холдингс ДОО. Компанијата Нордстар моментално е раководена од Јордан Битов и Пол Ривет.

Македонец стана сопственик на Торонто Стар и 70 други медиуми во Канада!

Македонецот Јордан Битов кој живее и работи во Канада, стана сопственик на Торонто Стар, откако компанијата која беше претходно...

Катерина Крстиќ / 29 мај, 2020 10:45

Обединетата македонска дијаспора му честита на изборот!

ЧЕСТИТКИ: Македонец стана министер за надворешни работи на Уругвај

Ернесто Талви, по татко Македонец, а мајка Кубанка, е нов министер за надворешни работи на Уругвај. Обединетата македонска...

Стојче Бушин / 3 март, 2020 6:18

Готвачот Ѓорги Бојчов сѐ уште се прилагодува на новата средина и работа. Во Штајнебах е од пред два месеца.

ДОМА СИ Е ДОМА: Македонецот Ѓорѓи кој работи во Германија: Мојот Штип е ДУБАИ во споредба со ова местенце!

„Мојот Штип е Дубаи во споредба со ова местенце“, вели 25-годишниот Ѓорги Бојчов, кој во Штајнебах, Германија, пристигна пред...

Весна Петровска / 11 декември, 2019 22:22

Две лица се уапсени во Албанија под обвинение дека во главниот град Тирана, вчера киднапирале 23-годишен македонски државјанин.

Млад Македонец киднапиран во Тирана – киднаперите барале 250.000 евра, познат идентитетот на заложникот

Македонската јавноста остана во шок по веста за киднапирањеето на Македонецот Давор во Тирана, од 23-годишното момче било...

Весна Петровска / 8 декември, 2019 15:42

Оваа љубовна драма започнала откако Рахим Јаворовац, кој е државјанин на САД од 2006 година бил фатен на канадско-американската граница во Детроит заедно со својата љубовница Ленче Крчоска. Македонецот сакал да ја пренесе љубовницата во САД, со документи од својата венчана сопруга, но за жал не им успеало и биле фатени па сега се соочуваат со сериозни обвиненија.

ЉУБОВНА ДРАМА: Македонец со пасош на сопругата сакал да ја внесе љубовницата во САД

Шокантни вести пристигнаа од Детроит њуз“ кој неодамна објави дека македонски државјанин со пасошот на сопругата сакал...

Катерина Крстиќ / 4 декември, 2019 14:36

Во претседателската трка, кандидатите исто така мора да добијат најмалку 50% од гласовите за да избегнат втор круг на изборите на 24 ноември.

Економист со татко Македонец од Скопје: Кој е човекот кој се кандидраше за претседател на Уругвај

На вчерашните избори во Уругвај имаме и наш, македонски кандидат за претседател на државата. Станува збор за Ернесто Талви,...

Весна Петровска / 28 октомври, 2019 8:46

Кандидиран е од една од најстарите и најуспешни партии во Уругвај, партијата Колорадо. Засега е трет и веројатно нема да влезе во вториот изборен круг.

Македонецот Ернесто Талви е кандидат за претседател на Уругвај

На денешните избори во Уругвај имаме и наш, македонски кандидат за претседател на државата. Станува збор за Ернесто Талви,...

Катерина Крстиќ / 27 октомври, 2019 20:53

Неговото исчезнување е пријавено во Регистарот за исчезнати лица со објаснување дека Павлев престојувал во стан на Дорќол, и дека последниот контакт со него е остварен на 25 септември околу полноќ.

Македонецот Лазо Павлев (42) исчезна среде Белград, последен пат е виден на Дорќол па му се губи секаква трага

Македонскиот државјанин Лазо Павлев (42) исчезнал во Белград на 25 септември од кога му се губи секаква трага, објави српски...

Весна Петровска / 30 септември, 2019 14:01