Според Управата, на одредени места врнежите се очекува да бидат поинтензивни, да паднат за кратко време и да бидат во форма на невреме придружувани со силен ветер.

Силните врнежи може да ги излеат помалите реки и да направат поплави ширум Македонија

И покрај најавените поројни врнежи во наредните денови, нема опасност од излевање на поголемите реки во земјата, но можно...

Катерина Крстиќ / 5 август, 2020 12:02

Согласно податоците од Министерството за финансии заклучно вториот квартал од 2020 јавниот долг изнесува 59,5%, додека државниот долг 50,7%, што споредено со претходното тримесечје повеќе за 8,9 процентни поени.

Мицкоски: Државата ја втурнуваат во црвената зона на презадолженост, долгот достигна 59,5%

Државата ја втурнуваат во црвената зона на презадоженост. За само три месеци владата на СДСМ го зголеми јавниот долг за една...

Стојче Бушин / 3 август, 2020 14:39

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, веројатно е дека ќе се обнови и продолжи друга министерска одлука што се однесува на забрана за влез во Грција на државјани од трети земји, а ќе важи во следните две седмици.

НИШТО ОД ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Границите затворени до 15 август

Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени поврзувања со Македонија, како и забраната...

Стојче Бушин / 1 август, 2020 14:11

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски кажа дека електричната енергија за сите потрошувачи од идниот месец поскапува за 7,4 проценти.

ДРЖАВАТА УДРИ ПО ЏЕБОТ НА ГРАЃАНИТЕ: Струјата поскапува за 7.4%, евтината тарифа останува

Цената за струјата во домаќинствата се зголемува за 7.4 отсто. Од идниот месец еден киловат наместо 5.54 денари ќе чини околу...

Стојче Бушин / 31 јули, 2020 14:26

Во меѓувреме од Светска банка ќе се бараат пари за реализација на 16-те модуларни болници со кои треба инфективните одделенија физички да се одделат од останатите болнички капацитети, кои во тој случај би продолжиле нормално да функционираат за пациенти со други болести.

Филипче: Ситуацијата со коронавируот во земјава е апсолутно стабилна и целосно под контрола

Ситуацијата со коронавируот во земјава е апсолутно стабилна и целосно под контрола, но со очекување и во наредниот период...

Стојче Бушин / 29 јули, 2020 19:56

Починати се 5 лица, пациентка од Скопје, пациент од Битола, пациентка од Куманово, двајца пациенти од Тетово. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 268 оздравени пациенти.

Најнова вест: 188 новозаразени и 5 починати од корона

Во последните 24 часа се направени 1971 тестирања, а регистрирани се 188 нови случаи на ковид-19. Најмногу случаи на заразени, односно...

Стојче Бушин / 17:26

До крајот на годината ни остануваат уште 5 празника, од кои три се споени викенди.

Ни следи неработен ден – До крајот на годината уште 3 споени викенди

Во понеделник е неработен ден во Македонија за сите граѓани на нашата земја. Имено 2 август Денот на Републиката кој се паѓа...

Стојче Бушин / 14:51

За време на викендот, и тоа особено во сабота, ќе има локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град.

Времето денеска: Сончево и топло со температури до 40-от степен

Денес и во следните неколку денови, нашата територија ќе се наоѓа под влијание на многу топла воздушна маса која, како што...

Стојче Бушин / 9:15