Во соопштението за медиумите се вели и дека во оваа фаза повеќе не постои објективна можност да се исполнат краткорочните критериуми утврдени во Рамковната позиција до крајот на француското претседателство

Бугарското МНР бара парламентарната комисија да се изјасни за Македонија

Министерството за надворешни работи на Бугарија во соопштение за предлогот на француското претседателство со ЕУ, бара парламентарната...

Мате Парлоф / 19 јуни, 2022 18:16

Споредено по групи на услуги, зголемување во мај во однос на април годинава е забележано во групите Храна за 0,3 проценти и Алкохолни пијалаци за 0,1 процент.

Угостителските услуги во мај поскапеле за 9,7 отсто на годишно ниво

Угостителските услуги во мај поскапеле за 9,7 отсто на годишно ниво! Цените на угостителските услуги во мај во споредба со...

Сара Фемина / 6 јуни, 2022 12:48

Од македонска страна на иницијативата се приклучуваат филозофката Катерина Колозова, политикологот Љубчо Петковски, новинарите Марјан Николовски и Столе Наумов, историчарот Драган Зајковски, како и поранешните македонски премиери Љубчо Георгиевски и Владо Бучковски.

Во Софија се формира мрежа на бугарско-македонски клубови за пријателство во двете земји

Прва дигитална телеконференција на македонски и бугарски интелектуалци, општествени работници, новинари и претприемачи...

Перо Милчин / 30 април, 2022 13:43

Сега кога се објавија податоците, посочи премиерот Ковачевски, пописот го критикуваат тие што правеа најголеми опструкции, и додаде дека освен што пописот се спроведе во услови на КОВИД-19, тој се соочи со активен и скриен бојкот од опозицијата, односно од Левица и ВМРО – ДПМНЕ.

Ковачевски: Податоците од пописот се основа за реални и насочени политики за развој

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, во интервју за емисијата „360“ за ТВ Алсат-М, истакна...

Рејхан Бајрами / 2 април, 2022 10:49

Во споредба со истиот период лани, бројот на вработени во јавниот сектор е зголемен за 905 лица. Намалување на бројот на вработени има во органите на државната власт, каде во 2020 работеле 15.945 лица, а во 2021 година 15.302 што е намалување за 643 вработувања.

132 илјади вработени во јавниот сектор – 73% Македонци, а 20% Албанци

Министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити вчера го презентираше годишниот извештај за вработените...

Рејхан Бајрами / 1 април, 2022 5:34

„Неотпочнувањето на преговори со Република Македонија дава лош сигнал, бидејќи ние веќе имаме четири позитивни извештаи од страна на Европската комисија за нашиот напредок во усогласувањето со ЕУ. Тоа дава лош сигнал како за нас така и за цел регион.

Ковачевски тврди дека поддршката за ЕУ сé уште е на високо ниво

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар Ковачевски, во интервју за МИА посочува дека решението во преговорите...

Мате Парлоф / 25 март, 2022 17:53

Триумфот го донесе Александар Трајковски. Милевски емотивно заедно со останатите играчи го прослави големиот успех, а има и две причини за радост. Првата е секако победата над Италија, а втората е дека денес (25 март) му е роденден!

Благоја Милевски е роден во 1971 година во Скопје. Полни 51 година, баш заедно со победата над Италија. Селекторе, среќен нека е и само успеси со Македонија!

МАКЕДОНИЈА НАПРАВИ СВЕТСКО ЧУДО: Ја победи Италија на нејзин терен и обезбеди финален бараж за Мундијал!

Македонија ги елиминира европскиот првак Италија среде Палермо и дојде само на еден чекор до мундијалот во Катар. Фудбалерите...

Рејхан Бајрами / 6:06

Тоа е овозможено преку приоритет во преминувањето и спроведување на царинските постапки со скратени и олеснети физички и документациски контроли.
Со визуелното обележување на Зелената лента за Отворен Балкан, Царинската управа ги упатува транспортерите кон полесно движење на стоките и намалување на трошоците за извоз и увоз. Следната недела вакви обележја ќе бидат поставени и на граничниот премин Ќафасан при влез во Северна Македонија, а потоа истото ќе го направат и партнерите од Србија и Албанија на позициите при влез од Северна Македонија во тие две држави.
Одобрението за овластен економски оператор кој го издава Царинската управа претставува потврда дека лицето имател на ОЕО е сигурен и безбеден партнер на царинскиот орган и има контрола над процесите на своето работење, а со протоколите кои меѓусебно ги потпишавме тие потврди се еднакво валидни и за земјите кои се дел од иницијативата Отворен Балкан. Ова е значајна придобивка за компаниите од трите земји кои побрзо и поефикасно можат да ја пласираат својата роба.

На Табановце поставена првата табла за Зелена лента за „Отворен Балкан“

На граничниот премин Табановце, на влез во Македонија, Царинската управа на Македонија ја постави првата табла за Зелена...

Перо Милчин / 19 март, 2022 11:18