Зоран Заев- капитулант кој ги прифати сите грчки барања

Заев ја брише Македонија со прифаќање на сите грчки барања

Денеска премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе се чујат телефонски за да разговараат за напредокот...

admin@magazin / 11 јуни, 2018 10:07

"Решавањето на овој долгорочен проблем ќе донесе добро за двете земји"

Бејли: Решавањето на името позитивно за Македонија и Грција, но и за целиот регион

САД веќе долго време им даваат поддршка на Република Грција и Република Македонија во однос на решавање на спорот со името,...

admin@magazin / 7 јуни, 2018 16:14

Тања Каракамишева, уште еднаш се обрати до сите на сбојот ФБ профил

Треба да си најдат друго чаре, Македонија не смее да биде заложник!

За сите оние што не ги разбрале до крај моите ставови во врска со името, или имаат некаква дилема во однос на некои делови...

Македонка Димкин / 6 јуни, 2018 14:04

Гутереш да го искористи својот авторитет и да ја повика меѓународната организација кон спроведување на правото на самоопределување

Во писмо до Гутереш ОМД бара правда за Македонија во ОН

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД), со седиште во Вашингтон, испрати писмо до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш,...

admin@magazin / 13:23

Анализите покажуваат дека во земјите од Европската унија во просек има 5,2 жртви во сообраќајот на 100.000 жители, а во Македонија 7,1 жртва на 100.000 жители

Македонија е меѓу петте најнебезбедни земји во сообраќајот во Европа

Македонија заостанува зад европските држави во однос на безбедноста на сообраќајот на патиштата. Анализите покажуваат дека...

admin@magazin / 4 јуни, 2018 14:19

Административниот суд во Тирана пресуди во корист на Македонците во Албанија, поништувајќи ја одлуката на Комесарот за заштита од дискриминација и му наложи на истиот да ја разгледа жалбата против министерот Бушати, кој Македонците ги нарече “Славо-Македонци”.

Постапка против албански министер за навреда на Македонците

Административниот суд во Тирана пресуди во корист на Македонците во Албанија, поништувајќи ја одлуката на Комесарот за заштита...

Македонка Димкин / 28 мај, 2018 12:34