Во споредба со истиот период лани, бројот на вработени во јавниот сектор е зголемен за 905 лица. Намалување на бројот на вработени има во органите на државната власт, каде во 2020 работеле 15.945 лица, а во 2021 година 15.302 што е намалување за 643 вработувања.

132 илјади вработени во јавниот сектор – 73% Македонци, а 20% Албанци

Министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити вчера го презентираше годишниот извештај за вработените...

Рејхан Бајрами / 1 април, 2022 5:34

„Неотпочнувањето на преговори со Република Македонија дава лош сигнал, бидејќи ние веќе имаме четири позитивни извештаи од страна на Европската комисија за нашиот напредок во усогласувањето со ЕУ. Тоа дава лош сигнал како за нас така и за цел регион.

Ковачевски тврди дека поддршката за ЕУ сé уште е на високо ниво

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар Ковачевски, во интервју за МИА посочува дека решението во преговорите...

Мате Парлоф / 25 март, 2022 17:53

Триумфот го донесе Александар Трајковски. Милевски емотивно заедно со останатите играчи го прослави големиот успех, а има и две причини за радост. Првата е секако победата над Италија, а втората е дека денес (25 март) му е роденден!

Благоја Милевски е роден во 1971 година во Скопје. Полни 51 година, баш заедно со победата над Италија. Селекторе, среќен нека е и само успеси со Македонија!

МАКЕДОНИЈА НАПРАВИ СВЕТСКО ЧУДО: Ја победи Италија на нејзин терен и обезбеди финален бараж за Мундијал!

Македонија ги елиминира европскиот првак Италија среде Палермо и дојде само на еден чекор до мундијалот во Катар. Фудбалерите...

Рејхан Бајрами / 6:06

Тоа е овозможено преку приоритет во преминувањето и спроведување на царинските постапки со скратени и олеснети физички и документациски контроли.
Со визуелното обележување на Зелената лента за Отворен Балкан, Царинската управа ги упатува транспортерите кон полесно движење на стоките и намалување на трошоците за извоз и увоз. Следната недела вакви обележја ќе бидат поставени и на граничниот премин Ќафасан при влез во Северна Македонија, а потоа истото ќе го направат и партнерите од Србија и Албанија на позициите при влез од Северна Македонија во тие две држави.
Одобрението за овластен економски оператор кој го издава Царинската управа претставува потврда дека лицето имател на ОЕО е сигурен и безбеден партнер на царинскиот орган и има контрола над процесите на своето работење, а со протоколите кои меѓусебно ги потпишавме тие потврди се еднакво валидни и за земјите кои се дел од иницијативата Отворен Балкан. Ова е значајна придобивка за компаниите од трите земји кои побрзо и поефикасно можат да ја пласираат својата роба.

На Табановце поставена првата табла за Зелена лента за „Отворен Балкан“

На граничниот премин Табановце, на влез во Македонија, Царинската управа на Македонија ја постави првата табла за Зелена...

Перо Милчин / 19 март, 2022 11:18

Денешното утро донесе и невообичаено ниски температури за овој период од годината, и истите насекаде се спуштија под нулата.

ВО МАКЕДОНИЈА СЕ ИЗМЕРЕНИ РЕКОРДНО НИСКИ ТЕМПЕРАТУРИ ЗА МЕСЕЦ МАРТ – УТРИНАВА СЕ ИЗМЕРЕНИ ДУРИ -16.5°C!

Територијата на Македонија се наоѓа под влијание на МНОГУ СТУДЕНА воздушна маса која е невообичаена за месец Март и истата...

Сара Фемина / 13 март, 2022 15:00

Според неа, демократските реформи и примената на владеење на правото се нешто што бара многу труд, смелост и енергија, за на крајот да се успее и да се искорени корупцијата и втемелениот кронизам кои го спречуваат напредокот и да се решат дел од темелните проблеми со кои Владата мора да се справи.

Брнз: Македонија има потреба од систем на одговорност

Владеењето на правото е основа за сите демократски институции, за економскиот просперитет и најважно за безбедноста.Тоа...

Сара Фемина / 2 март, 2022 5:29

Во име на граѓаните на Македонија, изразувам солидарност со украинскиот народ во овие тешки времиња.

Изразувам силна осуда за нападите кои Русија ги презема над Украина

Изразувам силна осуда за воените дејствија кои Русија ги презема над Украина, што неизбежно ќе водат кон ненадоместлива...

Сара Фемина / 24 февруари, 2022 18:51

Македонската традиционална кујна е позната не само во Балканот туку и далеку по светот.

Топ 5 – Македонски традиционални јадења

На ова мало парче земја низ годините народот создавал големо богатство. Едно од најубавите наследства кои ги имаме се традиционалните...

Мартин Попоски / 11 февруари, 2022 10:36