Факт е дека низ целата наша историја овде виреел и се негувал еден мултиетнички и мултиконфесионален општествен концепт, кој токму на овие македонски простори се покажал како најодржлив.

Кој и зошто го нуди концептот за „македонска политичка нација“?

Дефинициите за нација речиси во сите енциклопедии започнуваат со констатацијата дека тоа е поим што може да биде дефиниран...

Македонка Димкин / 22 септември, 2019 16:10

Поранешниот премиер на Грција, Самарас, со изјава дека ни неговите претходници Караманлис, Папандреу не прифатиле спогодба со Македонија, и не само поради името

На скопјаните никогаш нема да им признаеме нација, идентитет и јазик

Грчките политичари, освен владеачката Сириза на премиерот Ципрас, едногласни дека Преспанскиот договор е одлична можност...

Мартин Попоски / 19 ноември, 2018 7:00

Ова не е битка на СДСМ против ВМРО - ДПМНЕ, ова е битка на предавници и вистински патриоти за Македонија на Македонската нација, и крајниот збор, сепак ќе го има Иванов

Целото сценарио на Заев, Северна Македонија без ВМРО – ДПМНЕ

Премиерот на Владата и претседател на СДСМ, Зоран Заев, по пропаднатиот референдум за промена на името, со посредство на САД...

Мартин Попоски / 30 октомври, 2018 13:50

Заев очиглено не ги следи изјавите на официјална Атина и Софија за кои по успешен референдум нема повеќе Македонска нација, Македонска историја и Македонски јазик

За Заев референдумот од 30 септември е позначаен од оној од 1991 година?

Важноста на референдумот е иста, ако не и поголемоа, од тој пред 27 години, затоа што ако тогаш ја обезбедивме независноста...

Мартин Попоски / 16 септември, 2018 7:17

Омилениот министер на Борисов и колега на Шекеринска смета дека сме нација измислени од Коминтерната во 1932-ра година

Каракачанов на ниво на Заев: “Македонската нација е формирана во 30-тите години на минатиот век”

Вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов застана во одбрана на европратеникот од бугарските конзервативци...

Мирко Бачиќ / 14 август, 2018 7:27

Премиерот Заев со извинувањето до бугарскиот народ дека Илинденското востание не е Македонско само го "одбележа" кобниот ден во историјата на Македонија и Македонците

105 години од најголемата трагедија на Македонскиот народ

На денешен ден пред точно 105 години се случи најголемата трагедија на македонскиот народ. На 10 август 1913 година беше потпишан...

Мирко Бачиќ / 10 август, 2018 15:30

"Иредентистичките елементи ќе бидат избришани"

Ципрас уште еднаш дециден околу договорот: Македонско малцинство нема (ВИДЕО)

Договорот ги признава релевантните одлуки на ООН од 1977 година, кога јазикот на нашите соседи беше регистриран како македонски,...

admin@magazin / 18 јули, 2018 22:51

Некој некого лаже, само прашањето е кој?

Ципрас: Многу добро знаат дека со договорот нема признавање на нацијата (ФОТО)

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го обвини премиерот Зоран Заев и неговата владата дека лажат во врска со договорот, потенцирајќи...

admin@magazin / 14 јули, 2018 12:15