Дали вработените во Македонската филхармонија се изложени на притисок поради фејсбук статуси?

Цензура во Македонската филхармонија!?

Вработена музичарка во Македонската филхармонија побара од редакцијата на магазин.мк да објави извинување поради изнесен...

Стефан Каневче / 4 мај, 2019 0:00

Негодувања за промена на имињата на институциите

Музичари на Македонската филхармонија се чувствуваат посрамени и понижени

Членови од оркестарот на Македонската филхармонија со тажна нота објавуваат статуси за промената на името на институцијата...

Стефан Каневче / 24 април, 2019 22:51

Поранешниот т.н. прв соросовец, режисерот Владимир Милчин, со остри критики дека отказот на претседателката на УО на Филхармонија не смее да остане така лесно премолчен

Министрите треба да го бранат јавниот интерес, а не партискиот. Тоа важи и за културата.

По инстант отказот од претседател на управниот одбор од Македонската Филхармонија, на социјалните мрежи се огласи и режисерот...

Мирко Бачиќ / 25 ноември, 2018 13:04

Директорот на Филхармонија, Илиески пробал на незаконски начин да воведе нова систематизација за нови работни места, по што ја сменил претседателката на Управниот одбор

Во филхармонија се отпушта по желба на директорот

Министерот Асаф Адеми без никакво образложение ја разрешил м-р Бранка Костиќ Марковиќ од позицијата Претседател на Управниот...

Мирко Бачиќ / 6:19

Македонската филхармонија најави богата програма за 2018/2019, која почнува на 27 септември со концертот „Ново утро“ и настапот на славниот француски пијанист Лука Дебарг

Македонската филхармонија новата година ќе ја помине на турнеја во Кина!

На 12 јули во Античкиот театар во Охрид, свечено ќе биде отворено годинашното „Охридско лето“ со настапот на оркестарот на...

admin@magazin / 10 јули, 2018 13:24

Град Скопје, Македонската филхармонија и Младинскиот културен центар, го најавуваат најголемото „Квин симфони шоу!“

„Queen Symphony Show“ во Градски парк

На 22 јуни во Градскиот парк, на отворено, со почеток во 21,30 часот, ќе настапи познатиот „QUEEN REAL TRIBUTE“ бенд, заедно со оркестарот...

admin@magazin / 15 јуни, 2018 23:10

Музиката и е нејзината прва љубов, згодна е сексипилна и музичка душа.

(ВИДЕО) Битолчанката Александра ја воодушеви публиката

Скопје 14. Јуни 2018 / Македонска Филхармонија Синоќа под мотото звукот за идните генерации се одржа концерт на солисти при Македонска...

Македонка Димкин / 20:43

„Звукот на идната генерација“ е насловот на претстојниот симфониски концерт на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи овој четврток (14 јуни)

„Звукот на идната генерација“ – симфониски концерт на Македонската филхармонија

„Звукот на идната генерација“ е насловот на претстојниот симфониски концерт на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи...

admin@magazin / 11 јуни, 2018 14:42