Обединета македонска дијаспора (ОМД) објави видео на кое може да се види и чуе една од најпознатите македонски песни „Македонско девојче“ во Солун.

ИЗВЕДБАТА ЌЕ ВЕ НАЕЖИ: „Македонско девојче“ се слуша и во Солун (ВИДЕО)

Македонската песна се слуша и до Солун, доказ за тоа е видеото кое го објави ОМД. Обединета македонска дијаспора (ОМД) објави...

Весна Петровска / 7 август, 2019 18:49

Со оглед што нема да игра на теренот, Србинот реши да заигра на поинаков начин.

(ВИДЕО)КАКОВ ЦАР: ЃОКОВИЌ ПРЕД ЦЕЛИOT СВЕТ ЈА ПЕЕШЕ МАКЕДОНСКО ДЕВОЈЧЕ!

Новак Ѓоковиќ им приреди незаборавна вечер на своите навивачи по победата во 3. коло од Вимблдон против Хуркач, со што обезбеди...

Рејхан Бајрами / 6 јули, 2019 11:03

Општо познато е дека арапските земји, земјите од блискиот Исток и азиските држави се фасцинирани од македонскиот народен мелос кој редовно го имаат во својот репертоар

Хор од Јордан ја пее „Македонско девојче“ (видео)

Хорот од кралството Јордан, „Dozan Wa Awtar”  во Вашингтон, САД ја испеа македонската песна „Македонско девојче”. Настанот...

Мартин Попоски / 19 ноември, 2018 7:10

Влатко Стефановски со јасен став, политика и уметност не се мешаат, било и ќе остане "Македонско девојче"

Стефановски: Никогаш нема да има “северно Македонско девојче”

Македонскиот рок, поп и џез музичар и еден од основачите на групата „Леб и сол“, Влатко Стефановски, изразува увереност дека...

Мирко Бачиќ / 3 септември, 2018 13:13