Сите се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“.

Денеска почнува судењето за „27 април“- организаторите на „Крвавиот четврток“ пред Кривичниот суд

Денеска по три години започнува судењето за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието.Обвинети во овој предмет...

Катерина Крстиќ / 21 февруари, 2020 10:45

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа

СДСМ успеа, се испазарено, Албанците најмногу се офајдиа?

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше...

Мартин Попоски / 15 февруари, 2020 19:31

Узеири-Ферати, пратеничка во Собранието на Македонија од редовите на ДПА, која се смета за една од најубавите дами во собранието.

ПО НЕА СИТЕ СЕ ВРТАТ ВО ПАРЛАМЕНТОТ: Ова е најубавата пратеничка во македонското Собрание

Мерал Узеири-Ферати е повеќе од 10 години пратеник во Македонското собрание, таа исто за една од најубавите жени во парламентот. Узеири-Ферати,...

Весна Петровска / 5 ноември, 2019 12:37

Излегува шокантен исказ во кој се спомнати политичари во корелација со „Рекет“. ОЈО на Јовески и ВиРус не ги вика политичарите на распит, туку му стега кривична на новинар за оддавање државна тајна – иако новинарот нема сертификат за државна тајна, па да ја оддаде, туку „тајната ја оддал“ некој друг, а новинарот објавува документ кој доаѓа до него.

Бетмен Велит:”Не е проблем криминалот, туку новинарите кои го откриле а очигледно не требало”

Богдан Илиевски по целата ситуација со политичкиот прогон на новинарите и медиумите реши да даде свое мислење на социјалните...

Катерина Крстиќ / 26 септември, 2019 19:44

Собраниската зграда за чие разубавување претходната власт, според некои медиуми, потроши 20 милиони евра во рамки на проектот Скопје 2014, сега троши уште народни пари.

Издвоени 50 илјади евра за разубавување на собраниската зграда

Собранието планира да потроши 2,9 милиони денари или безмалку 50.000 евра за да набави заштитни фолии за куполите, за други ситни...

Катерина Крстиќ / 23 септември, 2019 11:35

Според тоа се очекува свој празник во Република Македонија да добијат и Словенците, Унгарците, Полјаците, Балканските Еѓипќани, Хрватите, Црногорците, Ерменците, Бугарите, Грците и Русите кои живеат во Македонија.

Ќе се воведат 10 нови неработни денови во Македонија

Попредлог од група пратеници за измена и дополнување на Законот за празниците на Република Македонија, ќе се решава дали...

Катерина Крстиќ / 27 мај, 2019 12:00

СДМС очекуваат надлежните институции да го разоткријат случајот со незаконското снимање, но и емитување на снимка која предизвика реакции и барање оставка од пратеникот Павле Богоевски,

Македонија бара оставка на Павле Богоевски, СДСМ пак, да видевме прво кој снимал?

Наместо веднаш да побараат отставка од партијата на власт која нема ден а да не избие скандал  од СДМС очекуваат надлежните...

Македонка Димкин / 17 мај, 2019 9:40

Тој истакна дека доколку не биде постигнат цензус од 40% на престојните избори на 5ти мај, на 12-ти мај дека тој ќе треба да ја преземе функцијата на претседател на Република Македонија.

Џафери: Ако нема цензус, јас ќе бидам в.д претседател на државата

Актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери вечерва беше гостин во емисијата „Click Plus“ на тв21, каде го објаснуваше...

Катерина Крстиќ / 29 април, 2019 22:39