Како што беше објавено од нив две третини се работоспособни, а една третина се високостручни, најголем дел од ИТ секторот. Предупредување од Светските банкари е дека Македонија  мора под итно да превземе чекори за да се спречи одливот на таленти од земјава, бидејќи ќе се доведе под ризик целата економија, пазарот на труд, како и одржливоста на пензискиот и здравствениот фонд.

Од Македонија се иселиле половина милион луѓе

Шокантни бројки објави светската банка, во врска со трендот на иселување од Македонија.Имено според Светска Банка од земјава се...

Катерина Крстиќ / 8 октомври, 2019 19:51

Курдистан ни денес не е држава, но никому не му паѓа на ум да ги негира Курдите како народ, дури ни на оние кои не се откажуваат од планот да ги истpeбат.

Милчин се налути и распали по Јовановиќ: Зaбeгaно е да се игнорирaaт АСНОМ, 11 октомври, Македонците

Професорот Владимир Милчин реагира на изјавата на аналитичарот кој деновиве прогласи дека МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ПОСТОИ ОД...

Катерина Крстиќ / 2 октомври, 2019 21:14

Факт е дека низ целата наша историја овде виреел и се негувал еден мултиетнички и мултиконфесионален општествен концепт, кој токму на овие македонски простори се покажал како најодржлив.

Кој и зошто го нуди концептот за „македонска политичка нација“?

Дефинициите за нација речиси во сите енциклопедии започнуваат со констатацијата дека тоа е поим што може да биде дефиниран...

Македонка Димкин / 22 септември, 2019 16:10

Загинатото лице се возело во автомобилот „голф“ со српски регистарски таблички, кој по судирол излетал од патот.

Тешка сообраќајна несреќа кај Врање меѓу македонско и српско возило, има жртви!

Како што пренесува српскиот портал “Телеграф” едно лице загина, а најмалку две се повредени во тешката сообраќајна...

Рејхан Бајрами / 21 септември, 2019 22:53

Бојко со двојни аршини ?

(видео) Бојко Борисов се извини за Северно Македонци, но без да спомене Македонци нЀ нарече граѓани !

Бугарскиот премиер Бојко Борисов по средбата со премиерот Зоран Заев денеска во Скопје се извини, како што рече, за ненамерната...

Узунов Бобан / 1 август, 2019 12:03

Дојде и тој ден, по 20 дена и изминати 11000 километри со рено 4 и 800 километри со Боинг 737 успеавме!

МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ СЕ РАЗВЕА НА КИНЕСКИОТ ЗИД: Од Стојаково до Кина со РЕНО 4!

Половина од авантурата на Ѓорѓи и Ѓоко е КОНЕЧНО завршена, момците успешно стигнаа до Кина и го развеаја македонското знаме....

Перо Милчин / 20 јули, 2019 7:09

Сексот на плажа со партнерот е меѓу работите за кои сите може да мислиме дека се крајно романтични и возбудливи.

(видео)ЖЕШКА СЦЕНА СО СТРАСТИ: Македонци имале секс на тераса на сред бел ден во Албанија!

Плажата дефинитивно создава големо чувство на романтика и возбуда, па поради тоа овој пар не можеше да ја сокрие страста...

Сара Фемина / 18 јули, 2019 10:17