Апатичноста и ароганцијата на мнозинското население во Македонија има голем удел да тоа што живееме во паралелни светови и културни енклави.

Правиме огромна неправда кон албанскиот народ во Македонија

Во македонскиот јавен простор се забележува отсуство на говор за албанското население во Македонија и за Албанците воопшто....

Магдалена Стојмановиќ / 26 февруари, 2020 12:46

Голем дел од вработените во двете бази се од Куманово. Дел од нив се подготвуваат за враќање дома или на одмор или поради прекин на работниот однос со фирмата КБР.

Повеќе десетици Македонци се во двете нападнати бази во Ирак

Во базите Аин ал Асад и Ербил во моментот се наоѓаат повеќе десетици македонски граѓани кои работат во американската компанија...

Весна Петровска / 8 јануари, 2020 22:17

Како што беше објавено од нив две третини се работоспособни, а една третина се високостручни, најголем дел од ИТ секторот. Предупредување од Светските банкари е дека Македонија  мора под итно да превземе чекори за да се спречи одливот на таленти од земјава, бидејќи ќе се доведе под ризик целата економија, пазарот на труд, како и одржливоста на пензискиот и здравствениот фонд.

Од Македонија се иселиле половина милион луѓе

Шокантни бројки објави светската банка, во врска со трендот на иселување од Македонија.Имено според Светска Банка од земјава се...

Катерина Крстиќ / 8 октомври, 2019 19:51

Курдистан ни денес не е држава, но никому не му паѓа на ум да ги негира Курдите како народ, дури ни на оние кои не се откажуваат од планот да ги истpeбат.

Милчин се налути и распали по Јовановиќ: Зaбeгaно е да се игнорирaaт АСНОМ, 11 октомври, Македонците

Професорот Владимир Милчин реагира на изјавата на аналитичарот кој деновиве прогласи дека МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ПОСТОИ ОД...

Катерина Крстиќ / 2 октомври, 2019 21:14

Факт е дека низ целата наша историја овде виреел и се негувал еден мултиетнички и мултиконфесионален општествен концепт, кој токму на овие македонски простори се покажал како најодржлив.

Кој и зошто го нуди концептот за „македонска политичка нација“?

Дефинициите за нација речиси во сите енциклопедии започнуваат со констатацијата дека тоа е поим што може да биде дефиниран...

Македонка Димкин / 22 септември, 2019 16:10

Загинатото лице се возело во автомобилот „голф“ со српски регистарски таблички, кој по судирол излетал од патот.

Тешка сообраќајна несреќа кај Врање меѓу македонско и српско возило, има жртви!

Како што пренесува српскиот портал “Телеграф” едно лице загина, а најмалку две се повредени во тешката сообраќајна...

Рејхан Бајрами / 21 септември, 2019 22:53

Бојко со двојни аршини ?

(видео) Бојко Борисов се извини за Северно Македонци, но без да спомене Македонци нЀ нарече граѓани !

Бугарскиот премиер Бојко Борисов по средбата со премиерот Зоран Заев денеска во Скопје се извини, како што рече, за ненамерната...

Узунов Бобан / 1 август, 2019 12:03