Новак Ѓоковиќ изјави дека спортот треба да биде надвор од политиката и тој ги сака сите земји од поранешната федерација.

Ѓоковиќ : Македонците ги чуствувам како свои

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ е голем носталгичар, вели дека спортот треба да биде надвор од политиката и тој...

admin@magazin / 4 јануари, 2019 8:14

Името Македонија без придавката Северна во Уставот ќе биде спомнато само во член 36 кој ги уредува правата и обврските на првоборците во НОБ и Антифашистичката војна

Името „Македонија“ само во еден член од Уставот, Грците бараат да се избрише

По реакцијата на претседателот на Грција, кабинетот на премиерот Ципрас започнал со консултации за анекс на Преспанскиот...

Мартин Попоски / 4 ноември, 2018 10:29

Коѕијас со нови провокации, Македонците се народ измислен во 1913 година во Букурешт а казни за некористење на Северна, ќе има штом се имплементираат уставните измени

Нека го променат името, па ќе ги казнуваме за некористење на Северна

Поранешниот шеф на грчката дипломатија со пофални зборови за Преспанскиот договор, Македонците нема да се Северно Македонци...

Мирко Бачиќ / 25 октомври, 2018 8:12

Голем број на документи во архивите на Ватикан претставуваат впечатливи и интересни сведоштва за Македонија и Македонците

ФОТО: За Ватикан во Македонија живееле Македонци уште во 17 век

Според документите од архивата на Ватикан во Македонија никогаш не живееле Бугари или Срби, туку Македонци. Од документот...

Данаил Михајловски / 5 октомври, 2018 15:39

Турција и понатаму останува голем пријател на Македонија и на Македонците

Ердоган: Го победивте целиот свет и си кажавте дека сте Македонци од Македонија

Честитки од Ердоган и Турција до Храбриот Македонски Народ кој неуморно и со голема памет и разум си ги одбрани својот идентитет...

Данаил Михајловски / 3 октомври, 2018 20:31

Референдум за смена на името: Канбера, МК амбасада, од 103 пријавени избирачи, гласале само 9 (девет), од кои еден вработен во амбасадата и неговата сопруга = 8,7%

Фијаско во Мелбурн: 2016 излегле 47.6 % – вчера 2018 г. само 7.73 %

Гласањето за престојниот референдум во Мелбурн, и Камбера  Австралија заврши, правото на глас го искористиле само 7 лица...

Данаил Михајловски / 14:55

"Уставот ќе претрпи четири промени, а тие би поминало во Собранието со еден амандман"

Заев: Ќе бидеме Македонци од Република Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека македонскиот идентитет е потврден со Договорот...

Данаил Михајловски / 25 септември, 2018 20:50