Пресудата беше донесена затоа што судот утврди дека Филон е виновен затоа што користел јавни средства за да ги плати сопругата и децата за работни места на кои никогаш не работеле.

ПЕТ ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА ПОРАНЕШНИОТ ПРЕМИЕР НА ФРАНЦИЈА ФИЈОН!

Судот во Париз го прогласи поранешниот француски премиер Франсоа Фијон за виновен и му изрече казна затвор од пет години,...

Катерина Крстиќ / 29 јуни, 2020 17:45

Макрон се надеваше дека неговата партија ќе добие поддршка во градовите низ Франција, а пред претседателските избори во 2022 година, пренесува Ројтерс.

ЗАВРШИЈА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ ВО ФРАНЦИЈА: Партијата на Макрон доживеа неочекуван пораз!

Партијата на францускиот претседател Емануел Макрон претрпе пораз во неделниот втор круг на локалните избори, додека Зелената...

Катерина Крстиќ / 11:53

Кризата којашто ја предизвика пандемијата од новиот коронавирус покажаа колку Франција и остатокот од Европа се зависни од веригите на снабдување од Кина и од другите делови на светот.

ФРАНЦИЈА СЛАВИ: Макрон прогласи прва победа против коронавирусот

Францускиот претседател Емануел Макрон во своето обраќање до нацијата во неделата рече дека треба да се гради Европа независна...

Стојче Бушин / 15 јуни, 2020 6:41

Тој додаде дека Франција ќе продолжи да се залага за МКС да може да ја исполни својата мисија на независен начин, во согласност со Римскиот статут, јавуваат француските медиуми.

ПОВЛЕЧЕТЕ ГИ САНКЦИИТЕ! Франција испрати барање до САД!

Франција денес објави дека одлуката на САД за воведување санкции кон персоналот на Меѓународниот кривичен суд е напад врз...

Сара Фемина / 13 јуни, 2020 11:46

Макрон исто така изјави дека движењето во земјата ќе биде строго ограничена на две недели и дека уличните собири и семејни собири немат да се одржуваат.

МАКРОН: Ги затвораме границите со ЕУ- НИЕ СМЕ ВО ВОЈНА

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека надворешните граници на ЕУ ќе бидат затворени наредните 30 дена поради...

Сара Фемина / 16 март, 2020 22:12

Не сум луд, тоа е целосно неефикасен систем“, рече Макрон на конференцијата за безбедност во Минхен, пренесува Ројтерс.

МАКРОН ВО МИНХЕН: Не сум луд, не сакам да се расправам со Русија!

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска дека отпорот на Европа кон Русија не успеа во последните години и...

Рејхан Бајрами / 15 февруари, 2020 18:49

Тој исто така рече дека Европската унија треба да се разбуди бидејќи станува континент што не верува во својата иднина.

МАКРОН ПОРАЧА: Ќе го поддржам почетокот за преговори со ЕУ за Македонија и Албанија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска дека ако резултатите од март извештајот на Европската комисија за...

Перо Милчин / 12:41

Чанс-Елисеј изјави дека Макрон, како и неговите претходници, ќе направи говор во согласност со сегашната светска состојба, во која нуклеарната енергија се бори за доминација во чувствителните области како Сирија, Либија и Кинеското Море.

Започнува мобилизација на Европа која ќе ја предводи Макрон: Францускиот претседател нуди воен договор

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе даде „понуда за дијалог“ со Европејците за време на разговорите за стратегијата...

Стојче Бушин / 7 февруари, 2020 7:14