Внимателните анализи кои ги правев изминативе денови, по инвазијата на Украина од страна на Русија, се веројатно најслабо читаните колумни што сум ги напишал.

Малески го нарече Путин „лудакот од Москва“

Малески во колумната е испровоциран од македонските ТВ гледачи кои изразуваат поддршка на Русија во војната, поради долгогодишните...

Мирко Бачиќ / 28 февруари, 2022 17:05

Повод повторно да се навратам на ова прашање е неодамнешната изјава на Денко Малески дека Гоце Делчев и Крсте Петков Мисирков се бугари.

КОСТОВСКИ: Се чуствувам и ќе останам МАКЕДОНЕЦ, не постои сила што ќе ме преименува во БУГАРИН!

Деновиве, сметам дека е нужно да се проговори за актуелните и тензични односи со нашиот сосед Република Бугарија, особено...

Рејхан Бајрами / 7 мај, 2020 23:07

​„Професорот Денко Малески е надворешен советник на претседателот Пендаровски, кој има уште двајца надворешни советници за прашања од областа на надворешната политика.

Искажаните ставови на Малески, не се размислувања и ставови на Пендаровски!

Професорот Денко Малески во изјава за една бугарска национална телевизија вели дека Крсте Петков Мисирков и Гоце Делчев...

Перо Милчин / 30 април, 2020 13:19

Каракамишева вели дека се срами што го познава Денко Малески и поради тоа што тој треба да биде наш учител и просветител на Македонскиот народ.

Каракамишева: Малески е срам за Македонскиот народ, барам јавна осуда- Се срамам што го познавам!

Професорката на Правниот факултат во Скопје Тања Каракамишева се огласи на социјалните мрежи поради изјавата на Денко Малески...

Перо Милчин / 29 април, 2020 13:03

Сега можете да кликнете на интернет, да влезете во архивата на „Њујорк тајмс“ и да прочитате текст од нивниот дописник испратен во 1903, за бунтот на бугарското население во Крушево на Илинден.

Денко Малески: Македонците и Бугарите биле ист народ, а „Илинден“ бил бунт на „бугарско население“

Професорот Денко Малески во својата најнова колумна тврди дека Македонците и Бугарите биле дел од еден народ, дека во СФРЈ...

Едмонд Бекири / 28 април, 2020 6:22

Денко Малески кој се спомнуваше за консензуален кандидат се повлекува од можноста да биде претседателски кандидат

Денко Малески: Власта сака да контролира се што може, дури и функцијата претседател

Во колумна објавена за порталот плусинфо, Денко Малески им испраќа порака на партите на власт дека сакаат да контролираат...

Узунов Бобан / 25 јануари, 2019 7:54

Денко Малески како кандидат за претседател на Македонија

Денко Малески е кандидат за консензуален претседател на ДУИ затоа што мајка му е Албанка?

Поранешниот министер за надворешни работи и сериозен кандидат за консензуален претседател на ДУИ во неговата колумна објавена...

Узунов Бобан / 22 јануари, 2019 9:03