Секое потенцијално засолниште мора да ги исполни барањата во однос на оддалеченоста од другите земјини маси, природните опасности, достапните ресурси и бројот на посетители што може да се примааат годишно.

Тие ќе ја преживеат и апокалипсата! Оваа земја ќе биде СПАС во случај на ЗАРАЗА која би го уништила човештвото!

Истражувачите тврдат дека откриле 20 најдобри засолништа во случај на избивање на пандемијата која би можела да го уништи...

Валерија Петрова / 3 октомври, 2019 11:48

Имено и Македонската заедница во Малта  и на социјалните мрежи во Македонија се организираат групи за помош на македонско семејство чиј близок почина во Малта, објави Досие.мк

Почина Македонец во Малта- се собираат пари за транспорт на телото

Трагедија се случи во Малта откако почина повозрасен Македонец. Имено и Македонската заедница во Малта  и на социјалните...

Катерина Крстиќ / 24 септември, 2019 11:26

Според податоците кои ги објавуваат Македонците и медиумите јавно објавени, Мартин Калинчев загинал утринава околу 9.30 по локално време, додека работел.

ТАЖНА ВЕСТ: ПОЧИНА МЛАД МАКЕДОНЕЦ ВО МАЛТА

Тажна и болна вест пристигна од Малта- загина 28 годишниот Мартин Калинчев од струен удар. Според податоците кои ги објавуваат...

Валерија Петрова / 1 август, 2019 19:47

Србинот е осомничен дека избодел 58-годишниот Македонец, кој е во критична состојба.

ОВЕ Е МОНСТРУМОТ- УБИЕЦ ШТО СЕ ОБИДЕ ДА ГО УБИЕ МАКЕДОНЕЦОТ ВО МАЛТА!

Полицијата во Малта трага по српски државјанин осомничен за обид за убиство во градот Бугиба, на северот на Малта, пишува...

Перо Милчин / 26 јуни, 2019 20:43

Како што пишува „TVM“, полицијата добила повик во понеделникот дека дошло до пресметка, при што едно лице било избодено со нож.

ОБИД ЗА УБИСТВО ВО МАЛТА: Србин избодел Македонец со нож, повредениот во тешка состојба!

Во обидот за убиство жртва е 58-годишен Македонец кој и натаму се наоѓа во тешка здравствена состојба по нанесените повреди. Полицијата...

Перо Милчин / 11:02

Судбината на 177 либиски мигранти останува во рацете на бирократијата на Европската Унија

Брод со либиски бегалци се укотви во Сицилија

Бродот на италијанската крајбрежна стража со 177 бегалци од Либија се укотви денеска на сицилијанското пристаниште Катанија...

Мартин Попоски / 21 август, 2018 14:46

Од почетокот на годината преку Средоземното Море во Шпанија пристигнаа над 25.000 мигранти што е тројно повеќе во споредба со истиот период лани

Шпанската крајбрежна стража спаси 524 мигранти

Припадници на шпанската крајбрежна стража во текот на вчерашниот ден во водите на Гибралтарскиот Проток и во Алборанското...

Мирко Бачиќ / 16 август, 2018 10:28