Денеска министерот за здеавство, Венко Филипче го посети манастирот Св.Јован Бигорски и се сретна со Епископ Партениј, Игумен Бигорски.

Филипче во посета на манастирот Св.Јован Бигорски: Средба со Епископ Партениј, Игумен Бигорски

Денеска министерот за здеавство, Венко Филипче го посети манастирот Св.Јован Бигорски и се сретна со Епископ Партениј, Игумен...

Сара Фемина / 27 декември, 2020 20:02

Со оваа инвестиција, манастирот ќе биде подостапен за сите верници, добронамерници, туристи, љубители на манастирскиот туризам.

Започна асфалтирањето на паркингот на Лешочкиот манастир, Општина Теарце

На овој голем празник, Св. Архангел Михаил, започна асфалтирањето на паркингот на Лешочкиот манастир, Општина Теарце, изјави...

Сара Фемина / 21 ноември, 2020 11:27

Убави писанија за Манастирот Св. Јован Бигорски (Manastiri Shen Mbiguri), кој преживеа 1.000 години и „случајно изгоре” во 2009, посебно библиотеката и архивата со историски записи.

ЗЕКОЛИ: Бигорскиот манастир до 1945 г. бил дел од Албанската православна црква

Вчера манасторот Свети Јован Бигорски славеше 1.000 години од постоењето, а поранешниот амбасадор, Арсим Зеколи вели дека манастирот...

Владо Марин / 19 октомври, 2020 6:07

Бигорскиот манастир преживеал прогони, пожари и војни, надживеал империи, држави и идеологии.

Пендаровски: Бигорскиот манастир претставува духовно засолниште од бурите на животот

Македонското светилиште, манастирот „Свети Јован Бигорски“ денес ја одржува централната прослава по повод јубилејот 1.000...

Владо Марин / 18 октомври, 2020 12:43

По завршетокот на Литургијата, со пригодно слово кон присутните, освен Архиепископот г. г. Стефан, ќе се обрати и покровителот на прославата, Претседателот на државата Стево Пендаровски.

(Следете во живо) Бигорскиот манастир слави 1.000 години од основањето

Илјада години одбележува денеска еден од најстарите манастири во земјава, Бигорскиот манастир, основан во далечната 1020 година...

Владо Марин / 9:57

Бигорскиот манастир е основан во 1020 година од монахот Јован од Дебар, кој тогаш бил хиротонисан за охридски архиепископ.

ДАЛИ ЗНАЕТЕ: Кој ги создаде величествените резби во Бигорскиот манастир?

Бигорскиот манастир викендов одбележува еден милениум од своето постоење. Свеченоста почна вчера со вечерна литургија,...

Владо Марин / 9:34

Мили мои, кога некоја војска победува, таа го истакнува и издигнува своето знаме во знак на радост и показ за својата победа. Израилскиот народ, во времето на Стариот Завет бил единствениот чувар на богооткриената вера, но многупати бил подложуван на испитанија поради својата похотливост, заради која и отпаѓал од вистината.

Тајната на Крстот е главната проповед на Црквата Христова

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископот г. Партениј, игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Вечерната...

Владо Марин / 27 септември, 2020 18:38

Серадосно подготвувајќи се за еден од најголемите празници Рождеството на Пресвета Богородица, со особена радост сетринството на нашата обител ве поканува молитвено да го прославиме денот на почетокот на нашето спасение.

Соопштение по повод манастирската слава: Започнаа богослужбите по повод празникот Мала Богородица!

Соопштение по повод манастирската слава! Преку безживотната утроба, се раѓа Мајката на животот, плачот на прамајката во радост...

Владо Марин / 20 септември, 2020 20:25