Околу промената на имињата на улиците во градот, Трајановски истакна дека тоа не смее сега во овој период да се случува. Период во кој македонскиот идентитет е разнишан.

Скопјани ќе го памтат Шилегов единствено по сомнителната продажба на новата Градска куќа

Во вчерашното издание на “Студио” на Канал 77 членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски истакна дека Петре Шилегов не заслужува...

Рејхан Бајрами / 28 февруари, 2021 7:25

Многу е важно дека изборите поминаа мирно, без никакви инциденти и важно е дека граѓаните на Србија покажаа колку ја почитуваат демократијата и изборите “, рече Вучиќ!

ВО ЖИВО: ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СРБИЈА СЕ ОБРАТИ НА НАЦИЈАТА – Вучиќ го објави името на мандатарот

Пишувањето на Курир.рс е потврдено, Ана Брнабиќ повторно ќе биде премиер на Србија, соопшти претседателот на Србија, Александар...

Владо Марин / 5 октомври, 2020 20:10

Претседателот на Србија и лидер на СНС, Александар Вучиќ, претходно најави дека ќе разговара за неговиот предлог за премиер со неговите сопартијци, а во текот на оваа недела, неговото име треба да биде објавено во јавноста.

5 ПРЕДИЗВИЦИ НА НОВАТА ВЛАДА: Вучиќ го објавува ИМЕТО НА МАНДАТОРОТ вечерва во 20 часот!

Српската напредна партија (СНС), која има апсолутно мнозинство во парламентот, закажа седница на претседателството на партијата...

Владо Марин / 5:55

Успешно да работат на клучните прашања за државата – европската интеграција, борба со корупцијата, зајакнување на економијата и подобрување на животниот стандард на граѓаните, рече Пендаровски!

Пендаровски со честитки до Заев: Ви посакувам успех и да ја оправдате довербата дадена од граѓаните

На премиерот Зоран Заев и членовите на Влада на Република Македонија им посакувам успех и да ја оправдаат довербата дадена...

Владо Марин / 31 август, 2020 16:38

Според Заев, на изборите на 15 јули граѓаните на фер, слободни и демократски избори го потврдиле правецот и го кажале својот став кој е преточен во програмата за четиригодишниот мандат.

Во сабота пратениците ќе ја одбираат новата влада

Трансформација на економијата за забрзан раст и повисок стандард, вложување во јавното здравство, намалување на стапката...

Катерина Крстиќ / 27 август, 2020 10:51

Заев по врачувањето рече дека му е чест и одговорност што денеска од страна на претседателот Стево Пендаровски го доби мандатот за составување нова демократска, политичка, одговорна, европска Влада, со институции кои уште повеќе и уште подобро ќе им служат на граѓаните.

ЗАЕВ: Ќе водам Влада која не знае за скршнување од патот кој после членството во НАТО води до членство во Европската Унија

Мандатот за формирање на нова Влада е во рацете на Зоран Заев. На пладне претседателот Стево Пендаровски му го врачи документот...

Владо Марин / 13 август, 2020 18:10

– Честитки до Зоран Заев за мандатот за формирање влада на Северна Македонија и со нетрпение чекаме да работиме со новата влада, откако ќе биде формирана, напиша Брнз во твитот.

Американската амбасадорка му го честиташе мандатот на Заев

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мари Брнз денеска на лидерот на СДСМ, Зоран Заев му го честиташе мандатот за состав...

Владо Марин / 16:50

Како што веќе објави Алфа, неофицијално СДСМ и ДУИ биле блиску до договор за на Влада, според кој првата година премиерската позиција ќе ја добие Насер Зибери, а наредните три Зоран Заев!

Заев доби 20 дена: Без обезбедено мнозинство Пендаровски му даде мандат на лидерот на СДСМ

За мандатор за состав на Владата на Република Македонија го определувам Зоран Заев, претседател на СДСМ, кажа претседателот...

Владо Марин / 15:45