Во рамките на културно-уметничката е вклучен и аудиовизуелниот перформанс реализиран врз зградата на Парламентот, со наслов „Минато, сегашност, иднина“ на Емил Петров, Петар Џон и Глигор Постоловски.

Моќта на нашата држава е во нашата разноликост и капацитет да се обединиме како едно

Со премиерната изведба на симфонијата „Убави денови” од Живоин Глишиќ, специјално напишана во чест на 30-годишнината од...

admin@magazin / 8 септември, 2021 20:00

Организатор на „Деновите на кочанскиот ориз" е Општина Кочани во соработка со Центарот за култура „Бели мугри", библиотеката „Искра" и фолклорните друштва од регионот.

Манифестација “Денови на кочанскиот ориз” од 30 септември до 5 октомври!

Кочани од 30 септември до 5 октомври ќе биде домаќин на дваесет и осмото издание на манифестацијата „Денови на кочанскиот...

admin@magazin / 28 септември, 2019 11:42

Неуморниот оперски пејач ќе одржи и свој солистички концерт, како дел од концертната сезона “The Art of Power”, насловен “Во чест на Тоше Проески”.

Оперскиот пејач, Влатко Груевски, ќе ја интонира државната химна на свеченото отварање на 1 август во Крушево!

Оперскиот пејач, Влатко Груевски, ќе ја интонира државната химна на свеченото отварање на 1 август во Крушево на “Гумење”. Оперскиот...

admin@magazin / 28 јули, 2019 11:38

Полицијата апелира до граѓаните на Република Македонија да ги почитуваат наредбите што ќе ги издаваат полициските службеници по сообраќајниците каде што ќе се движат учесниците на маршот.

Утре посебен сообраќаен режим поради 1-мај, Меѓународниот ден на трудот!

По повод празникот на трудот „1-ви Мај“, што ќе започне утре во 11 часот во Скопје, Одделението за безбедност на сообраќајот...

admin@magazin / 30 април, 2019 22:04

Македонскиот репрезентативец Стојанче Стоилов демонстративно ја напушти манифестацијата на АМС поради двојазичност.

СКАНДАЛ : Поради двојазичност Стојанче Стоилов револтирано ја напушти манифестацијата на АМС

Стојанче Стоилов, македонскиот ракометен репрезентативец, предвреме го напушти изборот на Спортист на годината организиран...

admin@magazin / 27 декември, 2018 10:23

После 20 години традиција, градот се откажа од манифестацијата која е симбол и гордост на Велес

Општина Велес ја укина Вардарската регата „Гемиџии“

Прв пат после 20 години, општина Велес ја стопираше манифестацијата Вардарска регата „Гемиџии“, која оваа година требаше...

admin@magazin / 1 јули, 2018 14:40