Ќе дојдеме во ситуација македонскиот народ да биде лишен од државотворен легитимитет, а тоа е увод во деструктивни процеси, не сакам ни да мислам на тоа, вели академик  Катица Ќулавкова во интервју за весникот ВЕЧЕР.

Ќулакова: Бугарија сака тотално лишување од историја, историски развиток и континуитет на македонскиот народ!

Во интервју за весникот Вечер, академик Катица Ќулавкова истакна дека целта на нападите од бугарската страна е  тотално...

Катерина Крстиќ / 28 мај, 2020 15:18

Академик Филиповски важи за основоположник на современите педолошки истражувања во земјава.

ЖАЛНА ВЕСТ: ПОЧИНА АКАДЕМИК ЃОРЃИ ФИЛИПОВСКИ, ЕДЕН ОД ОСНОВАЧИТЕ НА МАНУ

Академик Ѓорѓи Филиповски, еден од основачите на Македонската академија на науките и уметностите почина денес на 100 годишна...

Сара Фемина / 22 декември, 2019 10:57

Претседателството на МАНУ на денешната седница донесе одлука и апелираше до Владата на Македонија да им даде поголемо значење и финансиска поддршка за проектите за научно истражување на македонскиот јазик.

МАНУ возврати на БАН: Постоењето на македонскиот јазик е факт

На денешната седница претседателството на МАНУ се произнесе за ставот на Бугарската академија на науките (БАН) и објави соопштение...

Катерина Крстиќ / 19 декември, 2019 16:02

Премиерот за медиумите откри дека во план е да оствари средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов по Нова Година односно би требало да се одржи на почетокот на 2020 година на која, како што рече, ќе разговараат отворено и пријателски, а не да се префла, кој прв кажал.

Заев: По Нова година ќе разговарам со Борисов околу негирањето на македонскиот јазик

Премиерот Зоран Заев наденешната еко акција „Аминистрацијата чисти со Не биди Ѓубре“одговараше на прашања на новинарите....

Катерина Крстиќ / 14 декември, 2019 17:22

Ваквата одлука како што јавува сајтот на Дојче Веле на МАКЕДОНСКИ јазик, очигледно доаѓа по насоката на бугарскиот политички врв .

Бугарија донесе одлука: Не постои македонски јазик

На вчерашната пладневна седница на Бугарската академија која спори со МАНУ, донесе одлука дека македонскиот јазик е бугарски...

Катерина Крстиќ / 12 декември, 2019 10:27

Собраниската Комисија за образование, наука и спорт во вторник дискутираше за Предлог – законот за изменување на Законот за Македонската академија на науките и уметностите.

НЕДЕЛКОВСКИ: Дали кога ќе дојде ВМРО ДПМНЕ на власт ќе ги врати старите имиња на МАНУ, ТАНЕЦ?

Дали по извесната победа на ВМРО ДПМНЕ на следните избори и по формирањето на влада на чело со Христијан Мицкоски, ќе ги вратат...

Перо Милчин / 29 август, 2019 7:14

Aкадемик Ќулавкова: Откажете ја постапката за промена на името МАНУ, Преспанскиот не наметнува промена на името на МАНУ

Aкадемик Ќулавкова: Откажете ја постапката за промена на името на МАНУ, нечиј друг интерес е тоа !

Преспанскиот договор не наметнува промена на името на Македонската академија на науки и уметности, вели академик Катица...

Узунов Бобан / 27 август, 2019 9:15

Овој Предлог закон предвидува името на Македонската академија на науките и уметностите да се промени во „Академијата на науките и уметностите на Република Северна Македонија – МАНУ“

ВО ВТОРНИК “МАНУ” ЌЕ ДОБИЕ НОВО ИМЕ, ОВА Е ИМЕТО!

Собраниската Комисија за oбразование, наука и спорт во вторник (27.08.) ќе дискутира за Предлог – законот за изменување на Законот...

Рејхан Бајрами / 24 август, 2019 13:41